SĂRBĂTOAREA PREASFINTEI TREIMI │SLUJIRE ARHIEREASCĂ ÎN BISERICA „SF. IERARH NICOLAE ȘI SF. MUCENIC MANUIL” A PAROHIEI BOLINTIN DEAL I DIN JUDEȚUL GIURGIU

În ziua prăznuirii Preasfintei Treimi, 17 iunie 2019, Preasfinţitul Părinte Episcop Dr. Ambrozie, înconjurat de un ales sobor de preoți și diaconi, a săvârşit Sfânta Liturghie în biserica „Sf. Ierarh Nicolae și Sf. Mucenic Manuil" a Parohiei Bolintin Deal I din Protopopiatul Bolintin.

În cadrul Sfintei Liturghii, ierarhul nostru a rostit un cuvânt de învăţătură în care a explicat credincioşilor prezenţi sensurile duhovnicești ale sărbătorii de astăzi.

Această Taină a lui Dumnezeu unul în Fiinţă şi întreit în Persoane, a arătat Chiriarhul nostru, depăşeşte raţiunea umană, dar pentru că este descoperită oamenilor prin grija lui Dumnezeu, ea poate fi primită prin credinţă".

Totodată, Preasfinția Sa a subliniat că: „Dumnezeu Tatăl este soarele universului, care există din veşnicie. Fiul este lumina Tatălui care a venit în lume ca să ne lumineze calea spre veşnicie, iar Duhul Sfânt este căldura care vine de la Tatăl ca să ne încălzească inimile şi să aprindă în ele iubirea lui Dumnezeu. Astfel, cum soarele cu lumina şi căldura una sunt, la fel una sunt Tatăl, Fiul şi Duhul Sfânt — Preasfânta Treime".

Tot cu acest prilej, Întâistătătorul Eparhiei Giurgiului a spus celor prezenți: „Vă mulţumim tuturor pentru dragostea pe care aţi avut-o, venind la această biserică ca să vă rugaţi împreună cu noi şi cu soborul preoților din Protopoiatul Bolintin. Este o zi liberă, în sensul că aţi fost scutiţi de a merge la serviciu, dar este o zi de lucrare duhovnicească. V-aţi luat osteneala să veniţi, de aproape sau de departe, pentru a fi, aici, împreună, îndurând căldura zilei, şi ne-am rugat cu toţii ca Dumnezeu-Sfânta Treime să-Şi reverse iubirea Sa milostivă asupra noastră, a tuturor, să ne întărească în credinţă și în iubire unii faţă de alţii".

De asemenea, Preasfinţitul Părinte Ambrozie a vorbit despre viaţa pilduitoare a Sf. Mucenic Manuil, cel de-al doilea ocrotitor al Parohiei Bolintin Deal I, dar şi despre importanţa cinstirii sfinţilor în iconomia mântuirii noastre. Existenţa sfinţilor, a arătat Preasfinţia Sa, este mărturia puterii sfinţeniei Mântuitorului Iisus Hristos asupra umanităţii, prin lucrarea Duhului Sfânt, a harului dumnezeiesc.

În finalul cuvântului său, Ierarhul nostru l-a felicitat pe părintele paroh Pisculungeanu Florian, secretarul Protopopiatului Bolintin, oferindu-I mai multe volume de cărți. La rândul său, parohul bisericii a mulțumit Întâistătătorului eparhiei noastre pentru bucuria de a fi în mijlocul credincioșilor din localitatea Bolintin Deal, în ziua de prăznuire a celui de-al doilea ocrotitor al parohiei lor.

În continuare, la Centrul cultural au debutat lucrările conferintei de primăvară, care a reunit preoții din Protopopiatul Bolintin, prezidate de Chiriarhul nostru. Referatele s-au înscris în tematica Anului omagial al satului românesc (al preoților, învățătorilor și primarilor gospodari) și An comemorativ al Patriarhilor Nicodim Munteanu și Iustin Moisescu și al traducătorilor de cărți bisericești în Patriarhia Română.

Cu acest prilej, PS Ambrozie a oferit preoților participanți la conferință publicații apărute la editura eparhială.

Evenimentul s-a bucurat de prezența a numeroşi credincioşi care s-au închinat la părticele din moaştele Sf. Luca al Crimeii, aduse de la Capela Spitalului Bolintin, ce în are ca ocrotitor.

Toți cei prezenți au primit ultimul număr al revistei Familia Ortodoxă.