DUMINICA POGORÂRII DUHULUI SFÂNT SAU RUSALIILE LA BISERICA „SFÂNTA TREIME” A PAROHIEI SMÂRDA, PROTOPOPIATUL GIURGIU

Astăzi, 16 iunie 2019, când Biserica Ortodoxă prăznuieşte Duminica Pogorârii Duhului Sfânt sau Rusaliile, foarte mulți credincioşi au venit la biserica cu hramul „Sfânta Treime" a Parohiei Smârda, Protopopiatul Giurgiu, unde Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie a fost săvârşită de Preasfinţitul Părinte Ambrozie, Episcopul Giurgiului, înconjurat de un ales sobor de preoţi şi diaconi.

În cadrul slujbei, tânărul teolog Elisei Stan a fost hirotonit întru diacon pe seama bisericii Mănăstirii Comana din județul Giurgiu.

După Sfânta Liturghie, Întâistătătorul eparhiei noastre a oficiat Slujba vecerniei din Duminica Pogorarii Duhului Sfânt, numită și „Vecernia plecării genunchilor", fiind astfel împlinită rânduiala Vecerniei speciale în cadrul căreia s-au rostit rugăciunile de invocare a Duhului Sfânt, fiind sfințite, totodată, ramurile de nuc – simbol al limbilor de foc ce au stat deasupra capetelor Sfinților Apostoli.

Preasfinția Sa a ținut un cuvânt de învățătura în care a subliniat importanța acestei sărbători în viața creștinilor, spunând că slăvitul praznic al Pogorârii Duhului Sfânt este momentul nașterii Bisericii și al începutului propovăduirii Evangheliei Mântuitorului Iisus Hristos în întreaga lume.

Astăzi, putem spune că este ziua noastră a tuturor, sărbătoarea noastră, pentru că sărbătorim actul de întemeiere sau de naştere a Bisericii, înţeleasă ca şi comunitate de creştini, botezaţi în numele lui Hristos", a precizat Preasfinţitul Părinte Episcop Dr. Ambrozie, în cuvântul de povăţuire.

Tot cu acest prilej, ierarhul nostru a evidenţiat faptul că Rusaliile reprezintă cea mai veche sărbătoare creştină, fiind prăznuită încă de pe vremea Sfinţilor Apostoli, aşa cum amintesc: Sfântul Apostol Pavel, Sfântul Apostol Luca, Sf. Irineu, Tertulian, Origen, Sf. Epifanie, canonul 20 al Sinodului I ecumenic. Până la sfârşitul secolului IV şi începutul secolului V, Cincizecimea reprezenta o dublă sărbătoare: a Înălţării Domnului şi a Pogorârii Sfântului Duh.

La final, Chiriarhul nostru a dăruit pentru Centrul cultural al Parohiei Smârda, o icoana cu Sf. Treime, precum și publicații apărute recent la editura Episcopiei Giurgiului.

Tot cu acest prilej, Întâistătorul eparhiei noastre a primit din partea preoților o icoana a Maicii Domnului.

În continuare, toţi credicioşii au primit iconițe cu Sf. Treime, ultimul număr al Revistei „Familia Ortodoxă" și ramuri de nuc sfințite, pentru a vesti și celor de acasă, care din binecuvântate pricini nu au fost prezenți la biserica, bucuria praznicului Pogorârii Duhului Sfânt.