IMPORTANT │ BISERICA PAROHIEI „SFINŢII MARTIRI BRÂNCOVENI ȘI SF. SOFIA” DIN MUNICIPIUL GIURGIU, ȘI-A CINSTIT OCROTITOAREA

17.09.2017 | Vizualizari: 2491

Astăzi, 17 septembrie 2017, enoriașii Parohiei „Sfinţii Martiri Brâncoveni și Sf. Sofia" din municipiul Giurgiu, şi-au sărbătorit ocrotitoarea.

Cu acest prilej, slujba Sfintei şi Dumnezeieştii Liturghii a fost oficiată de către Întâistătătorul eparhiei noastre, Preasfințitul Părinte Dr. Ambrozie, Episcopul Giurgiului, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi.

În cuvântul de învăţătură rostit cu acest prilej, Chiriarhul nostru a explicat ce înseamnă lepădarea de sine, asumarea crucii şi urmarea lui Hristos.

Mesajul Evangheliei de astăzi este acela de a avea curajul să ne purtăm crucea vieţii, crucea suferinţei, până la capăt. Fără suferinţă, pe care să ne-o asumăm în sens creştinesc, nu putem să ajungem la mântuire. Păcatul neascultării a presupus durere şi suferinţă, iar suferinţa aduce, în cele din urmă, mântuire, dacă ştim să ne raportăm la ea cu gânduri creştineşti şi dacă ne-o asumăm cu toată puterea fiinţei noastre. Altă posibilitate nu există în viaţa aceasta pământească. Cine încearcă să respingă crucea suferinţei, crucea vieţii, o va simţi mult mai grea şi ajunge, din nefericire, uneori chiar să se revolte împotriva lui Dumnezeu, spre a lui pierzare", a arătat Preasfinția Sa.

Biserica, prin cuvântul Evangheliei, ne îndeamnă să îndrăznim să înfruntăm toate greutăţile acestei vieţi, necazurile, suferinţele, cu credinţă şi cu nădejde că Dumnezeu este alături de noi. Atunci când ni se pare că nu le mai putem purta, că ne poticnim, să fim încredinţaţi că Hristos ne este alături, că ia El crucea pe umerii Săi şi face aceasta pentru că ne iubeşte, însă aşteaptă din partea noastră să răspundem cu iubire la iubirea Lui, iar această iubire nu trebuie să se limiteze doar la ceva declarativ, ci la fapte concrete îndreptate către aproapele aflat în suferinţă, a spus Preasfințitul Părinte Episcop Ambrozie.

De asemenea, Preasfinția Sa a vorbit și despre Sfânta Sofia, ocrotitoarea mamelor și fiicelor, pomenită astăzi în Biserica Ortodoxă, alături de fiicele sale: Pistis, Elpis şi Agapi.

Aceste sfinte muceniţe erau din Italia şi au trăit pe vremea împărăţiei lui Adrian (117-138). Mama lor, Sofia, era o văduvă săracă, iar fiicele sale purtau numele celor mai de seamă virtuţi evanghelice: Credinţa (Pistis), Nădejdea (Elpis) şi Dragostea (Agapi). Mărturisind că sunt creştine, au fost chemate la scaunul împărătesc şi acolo, cu mult curaj, au înfruntat toate chinurile pentru Domnul Iisus Hristos. Pentru credinţa lor au fost cumplit chinuite, iar mai apoi li s-a tăiat capul, primind astfel cununa muceniciei. Mama lor, Sofia, plângând trei zile pe mormântul lor, şi-a dat şi ea sufletul în mâna Domnului", a încheiat Întâistătătorul eparhiei noastre.

La final, părintele consilier Ștefan Lucian, parohul bisericii, a mulțumit Chiriarhului nostru pentru bucuria de a fi în mijlocul enoriașilor din Parohia Sf. Martiri Brâncoveni și Sf. Muceniță Sofia, oferindu-i cu acest prilej un buchet de flori.

Credincioşii prezenţi au primit, din partea Preasfintiei Sale, iconițe, ultimul număr al revistei „Familia Ortodoxă", iar cei mici au primit iconițe și cartea Jurnal de călătorie la Sfânta Liturghie, apărută recent la editura Basilica, scrisă de Ani - Eliza Busuioc.