BINECUVÂNTARE ARHIEREASCĂ LA FESTIVITATEA DE DESCHIDERE A ANULUI ŞCOLAR 2017-2018 PENTRU ELEVII SEMINARULUI TEOLOGIC „TEOCTIST PATRIARHUL” DIN MUNICIPIUL GIURGIU

11.09.2017 | Vizualizari: 827

Astăzi, 11 septembrie, cu binecuvântarea și purtarea de grija a Preasfințitului Părinte Episcop Dr. Ambrozie, a avut loc Festivitatea de deschidere a anului şcolar 2017-2018 pentru elevii Seminarul Teologic Teoctist Patriarhul din mun. Giurgiu.

După Sfânta Liturghie, a fost săvârșită slujba de Te–Deum, de către Întâistătătorul eparhiei noastre, înconjurat de un sobor slujitori, în prezența corpului profesoral, a părinţilor şi a elevilor seminarişti.

În cadrul acesteia s-au înălţat rugăciuni ca Bunul Dumnezeu să binecuvânteze şi să lumineze minţile tinerilor elevi seminarişti, pentru ca prin înţelepciune, viaţă bună şi dreaptă credinţă, să fie ei bucurie şi mângâiere părinţilor lor şi întărire Bisericii noastre Ortodoxe.

Cu acest prilej, Chiriarhul nostru a dat citire mesajului intitulat „Lumina educației - speranță pentru viată”, transmis de Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, cu ocazia începutului noului an școlar.

În continuare, Ierarhul nostru a vorbit tinerilor seminarişti despre importanţa misiunii lor în societatea românească, îndemnându-i să-şi însuşească atât cunoştinţele teologice, cât şi ştiinţele profane, pentru ca astfel să devină formatori de opinii, slujitori de seamă ai Sfintei noastre Biserici.

Teologia nu trebuie să se adreseze numai minţii, ci deopotrivă inimii şi conştiinţei, ea este deodată ştiinţă a mântuirii şi a vieţii veşnice, deoarece a fi mântuit înseamnă a fi unit cu Dumnezeu Cel nemuritor şi dătător de viaţă veşnică, a arătat Preasfinția Sa.

„Este important ca în această societate secularizată, cu diferite influențe și neajunsuri, profesorii să se străduiască mai mult și să dea dovadă de vocație, de harismă, de jertfelnicie, de devotament și de mult tact, pentru că fără toate acestea elevii îi vor simți, indiferent cărui ciclul de învățământ aparțin. Trebuie să fim mai aproape de tineri, să le cunoaștem problemele, să vedem care sunt și așteptările lor de la Școala și de la Biserică”, a subliniat Preasfințitul Părinte Episcop Dr. Ambrozie.

În continuare, Chiriarhul nostru a vizitat Seminarul Teologic "TEOCTIST PATRIARHUL" din Giurgiu, unde a adresat părintească binecuvântare elevilor, părinţilor şi cadrelor didactice, rugându-Se Bunului Dumnezeu să le dăruiască tuturor sănătate, ajutor şi multă bucurie în promovarea unei educaţii folositoare, spre binele familiei, Bisericii şi a poporului român.

La final, elevii seminariști s-au putut închina la părticele din moaștele Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, după care au primit iconițe, rechizite și revista „Familia Ortodoxă”.