BUCURIE DUHOVNICEASCĂ PENTRU CREDINCIOŞII PAROHIEI “BUNA VESTIRE”- GRECEASCĂ DIN MUNICIPIUL GIURGIU, ÎN DUMINICA A XII-A DUPĂ RUSALII

27.08.2017 | Vizualizari: 651

Astăzi, 27 august 2017, în Duminica a XII-a după Rusalii, când Biserica Ortodoxă îl prăznuieşte pe Sf. Mucenic Fanurie, la Biserica Buna Vestire- Grecească, Protopopiatul Giurgiu, a fost săvârșită Sfânta Liturghie Arhierească de către Preasfințitul Părinte Episcop Dr. Ambrozie, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a evidenţiat semnificaţiile pericopei evanghelice, în care a fost prezentat tânărul bogat, cel care dorea desăvârșirea, căruia Hristos Domnul i-a cerut să se lepede de cele materiale, prin împărțirea averii la săraci și să-I urmeze Lui, părăsind casa, rudele și toate grijile pământești.

Cine nu urca ambele trepte ale desăvârșirii: lepădarea de cele trecătoare, adică săracia de bună voie și urmarea lui Hristos nu poate ajunge la treapta desăvârșirii. Dăcă numai pe una o împlinim și pe cea de-a doua nu, nu-L putem urma pe Hristos, a subliniat Preasfinţia Sa.

La finalul cuvântului de învățătură, Întâistătătorul Eparhiei Giurgiului a mulţumit clericilor slujitori ai lăcaşului de cult şi a evidenţiat activităţile cu tinerii care se desfăşoară la această parohie.

Cu acest prilej, a dăruit Părintelui Tudor Georgian, parohul bisericii, şi Părintelui coslujitor Pitulice Petrişor, volume de cărţi apărute la Editura Eparhială şi un set de acoperăminte.

Sărbătoarea de astăzi a reprezentat pentru credincioşii parohiei noastre o zi de mare bucurie duhovnicească, deoarece ne-am rugat Sf. Fanurie, împreună cu ierahul nostru, să ne dea şi nouă dragostea lui faţă de Dumnezeu şi faţă de cuvintele Evangheliei şi să ne sporească râvna faţă de lucrurile sfinte ca să putem şi noi să ne bucurăm împreună cu toţi sfinţii în Împărăţia lui Dumnezeu, a spus părintele Tudor Georgian, parohul bisericii.

Credincioşii prezenți s-au putut închina la Sfintele Moaște ale Sf. Mare Mucenic Gheorghe, purtătorul de biruniţă şi ale Sf. Mare Muceniţă Ecaterina, aduse de la Mănăstirea Sf. Gheorghe din municipiul Giurgiu, după care au primit iconițe și ultimul număr al Revistei Familia Ortodoxă.

După Sfânta Liturghie, a avut loc "Concursul prăjiturilor binecuvântate" - ediția a VII-a, dedicat Sfântului Mucenic Fanurie. Această manifestare a reunit gospodine, tineri voluntari, dar și copii instituţionalizaţi, cu toții simțind bucuria milosteniei Sfântului Fanurie.

La final, toţi participanţii au fost declaraţi câştigători, primind diplome, iconiţe şi obiecte electrocasnice.