SLUJBA DE POMENIRE LA ÎMPLINIREA UNUI AN DE LA TRECEREA LA DOMNUL A PĂRINTELUI ARHIMANDRIT IRINEU IURAȘCU

19.08.2017 | Vizualizari: 393

La Mănăstirea Delta Neajlovului, judeţul Giurgiu, a avut loc astăzi, 19 iulie 2017, slujba de pomenire la împlinirea unui an de la trecerea la Domnul a părintelui arhimandrit Irineu Iurașcu.

Cu acest prilej, după Sfânta Liturghie, Preasfinţitul Părinte Episcop Dr. Ambrozie, înconjurat de un sobor de slujitori, a oficiat slujba Parastasului pentru fostul stareţ şi ctitorul Mănăstirii Delta Neajlovului din localitatea Budeni, judetul Giurgiu, care a trecut la cele veşnice în ziua de 19 august 2016.

***

Părintele Arhim. Irineu Iurașcu s-a născut la 4 ianuarie 1941 în satul Dogîţa, Jud. Iaşi. Născut într-o familie de ţărani credincioşi, a primit la botez numele Ioan și a fost fiind primul dintre cei patru frați. Cursurile şcolii primare şi gimnaziale le urmează în satul natal, după care absolvă Liceul Teoretic din oraşul Roman, jud. Neamţ. După terminarea studiilor liceale, urmează Şcoala Tehnică de Medicină Generală din Roman, județul Neamţ, după care funcţionează, vreme de câţiva ani, ca asistent medical – medicină generală. În anul 1968 obţine titlul de licenţiat în teologie la Institutul Teologic din Sibiu. Un an mai târziu este hirotonit diacon şi apoi preot pe seama capelei Seminarului Teologic din Cluj, unde este numit şi preot spiritual. La praznicul Schimbării la Faţă, 6 august 1973, este călugărit la Mănăstirea Antim din Bucureşti, sub numele de Irineu. Fiind remarcat de către Patriarhul Iustin Moisescu, în anul 1978 este numit stareţ la Mănăstirea Căldăruşani din apropierea Bucureştiului. Este hirotesit protosinghel şi apoi arhimandrit. Fiind prigonit de autorităţile comuniste, este nevoit să părăsească ţara. După anul 1990, reîntors în ţară, primeşte ascultarea de preot slujitor la Mănăstirea Plumbuita. În anul 1992, cu binecuvântarea Patriarhului Teoctist Arăpaşu, este transferat la Mănăstirea Comana, unde îndeplineşte ascultarea de stareţ. Din anul 2003, la cererea Preacuvioşiei Sale se retrage în apropierea Deltei Neajlovului, unde ctitoreşte o impunătoare mănăstire. A trecut la cele veșnice, după o îndelungată suferinţă, în chilia sa din sfânta mănăstire, în stare de rugăciune, fiind înconjurat de obştea mănăstirii şi ucenici. La dorința sa, acesta a fost înmormântat în cimitirul sfintei mănăstiri, în mormântul din vreme rânduit de Sfinţia Sa.