PROHODUL MAICII DOMNULUI ÎN CATEDRALA EPISCOPALĂ DIN GIURGIU

15.08.2017 | Vizualizari: 364

Astăzi, 14 august 2017, în ziua Înainteprăznuirii Adormirii Maicii Domnului, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Ambrozie, un sobor de preoţi şi diaconi, condus de părintele Marian Ciocănel, parohul catedralei, a săvârşit Slujba Vecerniei unită cu Litia şi slujba Prohodului Maicii Domnului în Catedrala Episcopală „Adormirea Maicii Domnului" din municipiul Giurgiu, care își sărbătorește hramul istoric.

Manifestările religioase dedicate Praznicului Adormirii Maicii Domnului au debutat începând cu orele 16.45, când preoții, credincioșii și copiii au fost binecuvântați de Întâistătătorul eparhiei noastre, Preasfințitul Părinte Ambrozie, Episcopul Giurgiului, care a ținut cu acest prilej un cuvânt de învățătură despre preacinstirea Maicii Domnului în Ortodoxie.

În continuare, cei prezenți au întâmpinat cu multă bucurie odoarele sfinte ale Sfântului Ierarh Nectarie și ale Sfânului Arsenie Capadocianul, care au fost aduse spre închinare de la Biserica „Sf. Gheorghe Nou" din municipiul Giurgiu.

La finalul slujbei Prohodului Maicii Domnului, mulţimea de credincioşi în frunte cu soborul de preoţi şi diaconi a înconjurat Catedrala Episcopală, înălţând rugăciuni către Sfânta Fecioară Maria.

În cuvântul de învăţătură adresat celor prezenţi, Părintele Paroh Marian Ciocănel a vorbit despre importanţa Sfintei Fecioare Maria în iconomia mântuirii noastre, subliniind că îndumnezeirea Maicii Domnului este rodul Întrupării Cuvântului, care este unica sursă a nestricăciunii. Ea este identificată cu scara dintre cer şi pământ, din visul lui Iacov, prin care Dumnezeu a luat firea noastră umană. Căci puterea Fiului lui Dumnezeu s-a arătat nu numai în naşterea Lui mai presus de fire din Fecioară şi, ca urmare, în biruirea morţii, primită cu voia, ci şi în faptul că nu lasă trupul Maicii Sale să sufere stricăciune în mormânt, ci îl învie şi-l înalţă la cer unde este şi El, a arătat Preacucernicia Sa.

La final, parohul catedralei a mulțumit celor prezenți pentru participare, oferindu-le câte o iconiță cu chipul Maicii Domnului, apoi a invitat credincioșii să ia parte și la Sfânta Liturghie Arhierească, oficiată de Întâistătătorul Episcopiei Giurgiului, în ziua hramului istoric al Catedralei Episcopale „Adormirea Maicii Domnului".