AN COMEMORATIV 2017 | MEMBRII SFÂNTULUI SINOD AU VIZITAT POPASUL PATRIARHULUI JUSTINIAN MARINA (FOTO)

05.07.2017 | Vizualizari: 583

Preafericitul Părinte Patriarh Daniel împreună cu membrii Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române au vizitat marți, 05 iulie 2017, mai multe obiective de patrimoniu bisericesc care se regăsesc în Parcul Grădina Maicii Domnului al Reședinței Patriarhale.

Părinții sinodali au vizitat mai întâi troița închinată Izvorului Tămăduirii. Aici, ierarhii au cântat imnul Apărătoare Doamnă. Troița a fost sfințită în data de 30 septembrie 2012 de Patriarhul României. Icoana Maica Domnului – Izvorul Tămăduirii a fost realizată în mozaic de pictorul bisericesc Daniel Codrescu.

În continuare, părinții episcopi și arhiepiscopi s-au îndreptat spre popasul Justinian Patriarhul. În timpul arhipăstoririi sale, Preafericitul Părinte Patriarh Justinian primea în acest loc oaspeții veniți în audiență. Apoi, membrii Sfântului Sinod au intonat Veșnica Pomenire.

În ultima parte a vizitei, ierarhii împreună cu Patriarhul României s-au închinat la troița Buna – Vestire (realizată în anul 2016) unde au cântat troparul Născătoare de Dumnezeu.