BISERICA PAROHIEI BOLINTIN DEAL I ŞI-A SĂRBĂTORIT CEL DE-AL DOILEA OCROTITOR

18.06.2017 | Vizualizari: 654

Sâmbătă, 17 iunie 2017, când Biserica Ortodoxă îl sărbătoreşte pe Sf. Mucenic Manuil, biserica Parohiei Bolintin Deal I, Protopopiatul Bolintin, şi-a sărbătorit cel de-al doilea ocrotitor.

Cu acest prilej, Sfânta Liturghie a fost oficiată de un ales sobor de preoți, condus de părintele Stuparu Emanuel Ioan, Protoiereu al Protopopiatului Bolintin.

În cuvântul de învăţătură adresat credincioşilor prezenţi, Preacucernicia Sa a vorbit despre viaţa pilduitoare a Sf. Mucenic Manuil. De asemenea, Părinte Protoiereu a vorbit şi despre importanţa cinstirii sfinţilor în iconomia mântuirii noastre.

După Sfânta Liturghie, soborul de preoți a săvârșit o slujba de pomenire pentru ctitorii bisericii din localitatea Bolintin Deal I, județul Giurgiu.

În continuare, părintele Pisculungeanu Florian, parohul bisericii, a mulțumit tuturor pentru prezența la acest important eveniment din viața comunității parohiale. La final, toți cei prezeneți au primit iconițe, apoi au luat parte organizată în cinstea hramului.