ELEVII SEMINARULUI TEOLOGIC GIURGIUVEAN ÎN PELERINAJ LA BISERICI ȘI SCHITURI ALE EPARHIEI NOASTRE

09.06.2017 | Vizualizari: 386

Joi, 8 iunie 2017, în cadrul Programului național „Școala altfel”, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Dr. Ambrozie, Seminarul Teologic Ortodox „Teoctist Patriarhuldin municipiul Giurgiu a organizat un pelerinaj în cuprinsul eparhiei noastre.

Cu acest prilej, cei peste 30 de elevi seminariști, însoțiți de profesori și părinți profesori ce predau în seminarul giurgiuvean, au vizitat Asezamantul monahal „Grădina Maicii Domnului” din localitatea Letca Noua, toți cei prezenți au luat parte la slujba Acatistul Maicii Domnului, după care au fost citite rugăciuni pentru sănătate elevilor seminariști.

În continuare, grupul de pelerini a vizitat Centrul cultural-pastoral „Gavril Druganescu” din comuna Floresti-Stoienesti.

Ultimul popas duhovnicesc al zilei a fost la biserica cu hramul „Sfântul Nicolae” din localitatea Drăgănescu, unde pictura bisericii a fost realizată de părintele Arsenie Boca.

Aici, părintele profesor Răzvan Lucian Petcu, parohul bisericii, a explicat pelerinilor semnificația dogmatică a picturii realizate de părintele Arsenie Boca.