PESTE 300 DE ELEVII AU PARTICIPAT LA FESTIVALUL - CONCURS „PE ARGEŞ ÎN JOS/PE UN MAL FRUMOS”, TRADIȚIE ȘI SPIRITUALITATE ROMÂNEASCĂ, ORGANIZAT LA CENTRUL PASTORAL CULTURAL „GAVRIL DRUGĂNESCU”, PROTOPOPIATUL BOLINTIN

06.06.2017 | Vizualizari: 1062

Astăzi, 6 iunie 2017, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Dr. Ambrozie, la Centrul cultural-pastoral „Gavril Drugănescu" a avut loc FESTIVALUL - CONCURS „PE ARGEŞ ÎN JOS/PE UN MAL FRUMOS", TRADIȚIE ȘI SPIRITUALITATE ROMÂNEASCĂ, organizat de Școala Gimnazială Nr. 3 - Palanca, în colaborare cu Inspectoratul Școlar Județean Giurgiu, Casa Corpului Didactic Giurgiu, Protoieria Bolintin, Centrul de Conservare a Culturii Tradiționale - Giurgiu, Asociația pentru Cultură și Traditie Istorică - Bolintineanu, Revista SUD, Primăria comunei Florești-Stoenesti și Asociația Socio-Culturală - Florești.

Evenimentul desfășurat în cadrul Proiectului regional „Pe Argeș în jos/Pe un mal frumos...", inclus în CAERI 2017, s-a putut desfășura cu sprijinul domnului Prof. Drăgușinoiu CONSTANTIN, directorul Școlii Gim. Nr. 3 - Palanca, și prin implicarea doamnei Prof. Gianina MEHEDINȚU, manager de proiect, dar și a celorlați colaboratori.

Participanți: COLEGIUL TEHNIC FORESTIER - CÂMPINA (PRAHOVA), COLEGIUL NAȚIONAL „MIRCEA CEL BĂTRÂN" - RÂMNICU VÂLCEA (VÂLCEA), LICEUL TEHNOLOGIC „DIMITRIE BOLINTINEANU" – BOLINTIN-VALE (GIURGIU), LICEUL TEORETIC „NICOLAE CARTOJAN" (GIURGIU), LICEUL TEORETIC „TUDOR VIANU" (GIURGIU), ȘCOALA GIMNAZIALĂ „PROF. UNIV. DR. ION STOIA" (ARGEȘ), ȘCOALA GIMNAZIALĂ „PICTOR NICOLAE GRIGORESCU" - TITU (DÂMBOVIȚA), ȘCOALA GIMNAZIALĂ CORNETU (ILFOV), ȘCOALA GIMNAZIALĂ „ALEXANDRU ODOBESCU" - URZICENI (IALOMIȚA), ȘCOALA GIMNAZIALĂ TĂNĂSOAIA (VRANCEA), ȘCOALA GIMNAZIALĂ - CARTOJANI (GIURGIU), ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1-POENARI (GIURGIU), ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1 - „NICOLAE LAHOVARY"- TRESTIENI (GIURGIU), ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1 - FLORESTI (GIURGIU), ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1 - PANTELIMON (ILFOV), ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1- GĂISENI (GIURGIU), ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1 - COSOBA (GIURGIU), ȘCOALA GIMNAZIALĂ OGREZENI (GIURGIU) și ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 3 - PALANCA (GIURGIU).

Repertoriul interpretat în concurs a fost apreciat în funcţie de autenticitate, de valoarea artistică şi de diversitatea sa ritmică şi melodică. Concurenţii au purtat costum tradiţional din zona pe care o reprezintă. La sfârșitul festivalului, fiecărui concurent i s-a conferit câte o diplomă de participare și o medalie cu sigla festivalului.

La eveniment au luat parte, alături de cei peste 300 de tineri și numeroasele cadre didactice, părintele Stuparu Emanuel Ioan, protoiereu al Protopopiatului Bolintin, domnul prof. Nițescu Marius Lili, primarul localității Florești Stoenești, și alte oficialități locale.

În continuare, a avut loc sesiune de comunicări știintifice având ca teme „Tradiții și obiceiuri laice și religioase din Lunca Argeșului" și Modele de proiecte educaționale și activități extrașcolare având ca scop păstrarea și valorificarea culturii și spiritualității românești.

***

Reînvierea tradiţiilor şi a obiceiurilor este un act de adâncă preţuire pentru valorile spirituale ale neamului nostru. Iniţiativa organizatorilor de a implica elevii şi cadrele didactice în cercetarea, culegerea şi păstrarea acestora, are un motiv temeinic „pentru că este o sfântă datorie de a le căuta şi de a le feri de noianul timpului şi al uitării" (Vasile Alecsandri).

Prin acest proiect elevii vor învăţa să preţuiască şi să respecte obiceiurile şi tradiţiile în care s-au născut, să iubească meleagurile natale şi portul românesc. De aceea, ne dorim să le sădim în suflet aceste elemente definitorii ale identităţii neamului românesc, ale moralei creștin-ortodoxe, pentru a înţelege imensitatea tezaurului nostru folcloric în care arta populară românească este o minunată oglindă în care se reflectă cu cea mai mare intensitate frumuseţea României, istoria şi mai ales sufletul neamului nostru.