ANUL OMAGIAL 2017 │CONFERINȚA DE PRIMĂVARĂ A PREOȚILOR DIN PROTOPOPIATUL HOTARELE

05.06.2017 | Vizualizari: 761

În Episcopia Giurgiului se desfășoară în această perioadă conferinţele pastoral-misionare preoţeşti de primăvară. Cu acest prilej, astăzi, 5 iunie 2017, în ziua de prăznuire a Preasfintei Treimi, după Sfânta Liturghie Arhierească, în Sala Tronului a Sfintei și Voievodalei Mănăstirii Comana, județul Giurgiu, a avut loc conferința de primăvară a preoților din Protopopiatul Hotarele. Temele abordate s-au încadrat în tematica generală a „Anului omagial al sfintelor icoane, al iconarilor și al pictorilor bisericești", în Patriarhia Română. La eveniment au fost invitați să conferențieze domnul prof. univ. dr. Mihail Diaconescu și domnul prof. Ștefan Dumitrescu.

Lucrările conferinței au fost deschise de Preasfințitul Părinte Ambrozie, Episcopul Giurgiului, care le-a explicat preoţilor rolul şi rostul acestor întâlniri.

De asemenea, Preasfinția Sa a vorbit despre subiectul conferinței, despre sfintele icoane și rolul lor în viața și lucrarea noastră pastorală, învățătorească și sfințitoare.

În continuare, toți cei prezenți au vizionat un film documentar despre preoți și credincioși în temnițele comuniste.

La final, părintele protopop Oprea Robertino Aristide a realizat un scurt istoric al evenimentelor petrecute în ultima lună în Protopopiatul Hotarele și a felicitate pe toți preoții care s-au implicat activ în activitățile desfășurate.

***

Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a declarat anul 2017 ca Anul omagial al iconarilor și al pictorilor bisericești, la împlinirea a 1230 de ani de la cel de-al șaptelea Sinod ecumenic de la Niceea, care a condamnat iconoclasmul şi a restabilit cultul sfintelor icoane.