DARURI PENTRU COPIII DE LA AŞEZĂMÂNTUL „SFINŢII ARHANGHELI MIHAIL ŞI GAVRIIL” DIN LOCALITATEA SLOBOZIA DE GIURGIU

01.06.2017 | Vizualizari: 816

Astăzi, 1 iunie 2017, când este sărbătorită Ziua Internațională a Copilului, preoții de la biserica „Sf. Mare Mucenic Gheorghe" a Parohiei Progresu I din Protopopiatul IV Capitală, împreună cu mai mulți tineri și membrii ai Cosiliului Parohial, au efectuat o vizită la Aşezământul „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil" din localitatea Slobozia, județul Giurgiu, ocazie cu care au oferit copiilor de la acest aşezământ social, daruri care au constat în îmbrăcăminte, încălțăminte, rechizite, dulciuri şi jucării.

Aici, au fost întâmpinați de responsabilul așezământului social, părintele Valentin Ștefan, consilier la Sectorul Social-Filantropic al Episcopiei Giurgiului, care a mulțumit tuturor pentru bucuria prilejuită celor mici, în această zi atât de specială pentru ei, felicitându-i, totodată, pentru acțiunea social-filantropică.

Copiii s-au bucurat la final de multe surprize, pregătite cu multă dragoste pentru ei de către preoții Parohiei Progresu I, cu care avem încheiat un parteneriat. Evenimentul din această zi ne-a reamintit că trebuie să fim mândri de copiii noștri, deoarece ei ne-au învățat că singura condiție pentru ca un copil să fie iubit este ca el să existe", ne-a transmis părintele consilier Ștefan Valentin.

***

Înfiinţat în anul 2009, la iniţiativa şi prin purtarea de grijă a Preasfinţitului Părinte Ambrozie, Episcopul Giurgiului, Aşezământul SocialSf. Arhangheli Mihail și Gavril" are drept scop ocrotirea şi reintegrarea în societate a mamelor şi copiilor, victime ale violenţei în familie. Aşezământul, care în anul 2010 a fost inaugurat de Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, are drept scop ocrotirea şi reintegrarea în societate a mamelor şi copiilor, victime ale violenţei în familie. Atât mamele cât şi copiii beneficiază de un program foarte bine stabilit pentru o perioadă de un an, timp în care vor încerca, cu ajutorul unei echipe bine formare a Episcopiei Giurgiului (medic, asistent medical, psiholog, asistent social, jurist, administrator, instructor de educaţie) să rezolve situaţia socială în care se află.