ZIUA EROILOR ÎN PAROHIA OINACU DIN PROTOPOPIATUL GIURGIU

25.05.2017 | Vizualizari: 329

Ieri, 25 mai 2017, la Biserica „Adormirea Maicii Domnului” din Parohia Oinacu, după Sfânta Liturghie, s-a făcut pomenirea luptătorilor căzuți pe toate câmpurile de luptă, în primul și al doilea război mondial, dar și al tuturor eroilor care și-au dat viața pentru apararea patriei și a credinței strămoșești.

Cu acest prilej, la slujba s-au aflat alături de autoritățile locale și elevi ai Școlii Generale Nr. 1 din locașitatea Oinacu, însoțiți de domnul Ilina Constantin, directorul școlii, de doamna Mituleasa Mihaela, profesor de religie, dar și de alte cadre didactice.

După slujba de pomenire a eroilor, a avut loc un moment de poezie și de cântece, închinate eroilor, prezentat de către elevi, sub îndrumarea cadrelor didactice. Momentul s-a încheiat cu depunerea de flori la monumentul din curtea Bisericii, după care cei mici au primit dulciuri și iconite.

La final, toți cei prezenti au luat parte, după tradiție, la agapa de pomenire a eroilor, dăruită cu osteneala preoților slujitori și a Consiliului Parohial.