MÂINE, 27 MAI 2017, LA CENTRUL CULTURAL AL MĂNĂSTIRII „SF. IOAN RUSUL" VA FI LANSATĂ CARTEA "PREOTI DIN EPISCOPIA GIURGIULUI ÎN TEMNIȚELE COMUNISTE", SCRISĂ DE PĂRINTELE ARHIM. TEODOR ȘERBAN

26.05.2017 | Vizualizari: 939

Mâine, 27 mai 2017, cu prilejul hramului Mănăstirii „Sf. Ioan Rusul" din localitatea Slobozia, judeţul Giurgiu, va fi lansată cartea „Preoţi din Episcopia Giurgiului în temniţele comuniste", scrisă de părintele Arhim. Teodor Şerban, Vicar Administrativ al Episcopiei Giurgiului.

Cartea îi prezintă pe slujitorii Bisericii din toate timpurile și mai ales din perioada comunistă, care au reprezentat adevărate repere de moralitate, dar și de rezistență în faţă noii ideologii comuniste, insinuate după 1948 încet, dar sigur în viața poporului român, care veneau să combată credința în Dumnezeu.

Despre importanţa acestei lucrări aflăm încă din prefaţa ei, unde Întâistătătorul eparhiei noastre a subliniat următoarele: „sunt impresionante toate aceste însemnări despre zecile de preoți de pe meleagurile vlăscene, descoperite în arhivele parohiale. Sunt emoționante amintirile celor ce i-au cunoscut sau care le-au urmat în slujire la parohiile de unde au fost ridicați de lângă familie și copii, uneori în toiul nopții. Sunt pilduitoare chipurile lor luminoase, animate de credința ce le-a dat tăria să îndure persecuțiile și suferințele psihice și fizice inimaginabile, la care au fost supuși ei, familiile lor dar și comunitățile de credincioși pe care le păstoreau".

Lucrarea „Preoţi din Episcopia Giurgiului în temniţele comuniste", scrisă de părintele Arhim. Teodor Șerban, este binevenită, mai ales că ea vede lumina tiparului chiar în „Anul comemorativ al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului".