SEMINARUL TEOLOGIC „TEOCTIST PATRIARHUL” DIN GIURGIU IȘI VA SĂRBĂTORI OCROTITORUL

11.05.2017 | Vizualizari: 332

Ca în fiecare an, în ziua de 12 mai, profesorii şi elevii Seminarului Teologic „Teoctist Patriarhul” din Giurgiu îl cinstesc pe ocrotitorul lor spiritual, Sfântul Mucenic Ioan Valahul.

Anul acesta, manifestările religios-culturale închinate acestui moment se vor desfăşura în Biserica „Buna Vestire” - Paraclis al tinerilor giurgiuveni - şi vor debuta în această seară, 11 mai 2017, când, în ajunul prăznuirii sfântului, un sobor de preoţi şi diaconi va săvârşit slujba Vecerniei unită cu Litia.

Mâine, în biserica „Buna Vestire - Grecească” Sfânta Liturghie va fi oficiată de Preasfințitul Părinte Dr. Ambrozie, Episcopul Giuurgiului, înconjurat de un ales sobor de preoți și de părinți profesori de la Seminarul Teologic din Giurgiu.

În continuare a fost săvârşită o slujbă de parastas pentru vrednicul de pomenire Părinte Patriarh Teoctist, ctitorul spiritual al şcolii teologice giurgiuvene care, începând din data de 12 mai 2008, cu binecuvântarea Preafericitului Părinte DANIEL, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a primit numele „Teoctist Patriarhul”.

Manifestările închinate Sfântului Mucenic Ioan Valahul vor continua cu Festivalul naţional „Ritmuri de toacă”, aflat la cea de-a unsprezecea ediţie.

La final, elevii Școlii de Muzică „Victor Karpis din Giurgiu vor susținut un mic concert.