SCHITUL „SF. IERARH NICOLAE” DIN MUNICIPIUL GIURGIU | SLUJBĂ DE PRIVEGHERE ÎN CINSTEA SF. CUVIOS EFREM CEL NOU

04.05.2017 | Vizualizari: 504

La Schitul „Sf. Nicolae” din municipiul Giurgiu a început din după amiaza zilei de 4 mai 2017 sărbătorirea Sfântului Cuvios Efrem cel Nou, cel de-al doilea ocrotitor al lăcașului de cult. Slujba de Priveghere a fost oficiată de un sobor de clerici, slujitori din Protopopiatul Giurgiu. Răspunsurile la strană au fost date de Corul Seminarului Teologic Teoctist Patriarhul al eparhiei noastre.

Mâine, 5 mai 2017, în ziua propriu-zisă a sărbătorii, va avea loc sfințirea bisericii Schitului „Sf. Nicolae” din Municipiul Giurgiu. Slujba de târnosire (sfinţire) va fi săvârşită de Preasfinţitul Părinte Ambrozie, Episcopul Giurgiului, înconjurat de un ales sobor de părinți consilieri din cadrul Centrului Eparhial, părinți stareți, preoți și diaconi. Evenimentul va culmina cu oficierea Sfintei Liturghii Arhierești.

Pentru bucuria duhovnicească a celor prezenți au fost aduse spre închinare Icoana Maicii Domnului de la Așezământul monahal din Letca Nouă și părticele din moaștele Sfântului Efrem cel Nou. De asemenea, credincioșii vor putea săruta părticele din moaștele Sfântului Gheorghe și ale Sf. Ecaterina, odoarele duhovniceşti vor fi aduse de la Mănăstirea Sf. Mare Mucenic Gheorghe din Giurgiu.

La acest moment duhovnicesc și de referință pentru orașul Giurgiu, toţi credincioşii, copii, tineri, vârstnici, femei şi bărbaţi vor avea bucuria binecuvântată de a trece prin Sfântul Altar, sărutând Sfânta Masă, Sfânta Evanghelie şi Sfânta Cruce.

Sunt așteptați să participe la acest eveniment reprezentanți ai autorităților centrale, județene și locale, alături de credincioșii din toată Eparhia și nu numai, care vor fi împreună rugători cu soborul de slujitori.