PREASFINŢITUL PĂRINTE EPISCOP DR. AMBROZIE A PARTICIPAT LA FESTIVITĂŢILE RELIGIOASE PRILEJUITE DE SFINȚIREA NOII CATEDRALE DIN MITROPOLIA DE LOVECH, BULGARIA

30.04.2017 | Vizualizari: 1035

În aceste zilele, Preasfinţitul Părinte Dr. Ambrozie, Episcopul Giurgiului, însoţit de părintele Arhim. Teodor Șerban, Vicar eparhial și stareț al Mănăstirii „Sf. Ioan Rusul", de părintele Arhim. Mihail Muscariu, Exarh al mănăstirilor din cuprinsul Episcopiei Giurgiului și stareț al Mănăstirii Comana, de părintele Stuparu Emanuel Ioan, Protoiereu al Protopopiatului Bolintin și de părintele Consilier Ștefan Lucian, a participat la manifestările religios-culturale dedicate sfințirii noii Catedrale „Sf. Chiril și Metodie" a Mitropoliei de Lovech, la invitaţia Sanctității Sale, Preafericitul Părinte Neofit, Patriarhul Bulgariei.

Manifestările au debutat încă de ieri, 29 aprilie 2017, cu slujba Vecerniei, și au continuat în această zi cu slujba de sfințire a Catedralei Mitropolitane.

În continuare, Întâistătătorul eparhiei noastre, alături de un ales sobor de ierarhi, condus de Patriarhul Neofit al Bulgariei, a participat la Sfânta Liturghie Arhierească săvârşită în noua Catedrala Mitropolitană, cu hramul „Sf. Chiril și Metodie".

La final, Întâistătătorul eparhiei noastre a primit din partea Preafericitului Părinte Neofit, Patriarhul Bulgariei, un engolpion care îi reprezintă pe Sfinţii Chiril şi Metodie, apostolii slavilor şi ocrotitorii Europei. De asemenea, Chiriarhul nostru a oferit Sanctității Sale Neofit, Patriarhul Bulgariei, mai multe albume monografice ale unor mănăstiri din eparhia noastră și Monografia Catedralei Episcopale „Adormirea Maicii Domnului" din municipiul Giurgiu. Tot cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Episcop Ambrozie a oferit Mitropolitului Gavriil de Lovech o icoană cu chipul Maicii Domnului și albume ale mănăstirilor din Eparhia Giurgiului.

La aceste manifestări religios-culturale din țara vecină a participat și Majestatea Sa Simeon al II-lea de Saxa - Coburg- Gotha, fostul țar al Bulgariei, alături de oficialități centrale și locale.

PATRIARHUL NEOFIT AL BULGARIEI ȘI PREASFINȚITUL PĂRINTE EPISCOP DR. AMBROZIE

DELEGAȚIA EPISCOPIEI GIURGIULUI

PREASFINȚITUL PĂRINTE EPISCOP AMBROZIE ALĂTURI DE MAJESTATEA SA SIMEON BORISOV DE SAXA-COBURG-GOTHA