CENTRUL CULTURAL-PASTORAL „GAVRIL DRUGĂNESCU”, PROTOPOPIATULUI BOLINTIN, A PRIMIT VIZITA A DOI ISTORICI RENUMIȚI, FLORIN MARINESCU ȘI ȘTEFAN DUMITRESCU

28.04.2017 | Vizualizari: 882

Preasfinţitul Părinte Episcop Dr. Ambrozie a primit astăzi, 28 aprilie 2017, la Centrul cultural pastoral „Gavril Drugănescu”, din localitatea Florești Stoenești, vizita unor istorici renumiți atât în țară, cât și peste hotare, domnul Florin Marinescu şi domnul Ștefan Dumitrescu.

Istoricul Florin Marinescu este cel mai bun cunoscător al arhivelor româneşti de la Sfântul Munte Athos. A lucrat la Biblioteca Academiei Române ca „paleograf cu studii superioare“ până în anul 1978, când s-a stabilit în Grecia, iar din anul 1985 desfăşoară un program de cercetare a documentelor româneşti care au legătură cu noul elenism, în cadrul Institutului de Studii Neogreceşti din Atena, Grecia. Prin grija sa, numeroase documente au văzut deja lumina tiparului în volume, colecţii de studii sau articole, iar altele sunt pregătite spre publicare.

Domnul ing. Ștefan Dumitrescu, fiul scriitoarei nonagenare Marga Dumitrescu Frasinu, din localitatea Daia, județul Giurgiu, este autorul unei lucrări istorice extrem de importante, și anume „Monografia comunei Băneasa”, apărută la Ed. Nicora, în anul 2014, care este o sursă importantă de date şi documente referitoare la localităţile Frasinu, Sf. Gheorghe, Băneasa, Meletie şi Pietrele, locuri pline de istorie şi fapte de vitejie ale poporului nostru.

În cadrul întrunirii au fost prezentate aspecte ale cooperării spirituale, culturale și istorice, dintre Eparhia Giurgiului și acești cercetători, pentru definitivarea unor studii despre Mănăstirea Căscioarele, dar și despre contribuţiile majore ale Ahimandritului Meletie Căscioreanu la istoria mai multor localități și asezăminte monahale din județul Giurgiu.

La final, Chiriarhul nostru a oferit celor doi istorici și cercetători mai multe volume de cărți și monografii, apărute la Editura Episcopiei Giurgiului, mulțumindu-le pentru efortul lor de a face cunoscută istoria unor așezări monahale și laice de pe tărâmul vlăscean.