ZILE PASCALE LA MELETIE

17.04.2017 | Vizualizari: 321

Varietatea trăirilor ce cuprinde sufletul uman în perioada Pascală a fost descrisă în chip minunat de Mântuitorul Hristos când le spune ucenicilor Săi: „Femeia când e să nască, se întristează, fiindcă a sosit ceasul ei; dar după ce a născut copilul, nu-şi mai aduce aminte de durere, pentru bucuria că s-a născut om în lume” (Ioan 16,21).

După cele 5 săptămâni ale ale despătimirii, în Săptămâna Patimilor care este cununa pătimirii noastre alături de Hristos, auzim tânguioasele cântări în care răzbate suferința Fiului lui Dumnezeu pentru toți oamenii, din toate timpurile, care i-au răsplătit și îi răsplătesc binele cu rău: „Poporul Meu, ce v-am făcut eu vouă?”

Slujba Prohodului din Sfânta și Marea zi de Vineri, sensibilizează și cea mai împietrită inimă, atât prin melodiile care pătrund întreaga ființă cât și prin textele ce evocă în detaliu întregul act de jertfă a Fiului lui Dumnezeu.

Cine poate râmâne insensibil la asemănarea puterii de jertfă a Mântuitorului cu pelicanul care, dacă nu mai are ce să dea de mâncare puilor săi, pentru a-i salva pe ei de la moarte, își rupe cu ciocul carne din trupul său și își hrănește puii: „Mai mare dragoste decât aceasta nimeni nu are, ca sufletul lui să şi-l pună pentru prietenii săi” (Ioan 15,13).

Noaptea Învierii este noaptea Biruinței, este rodul Jertfei, este bucuria Eliberării, este fericirea creștinului care se simte mai bun, trăind în sine pacea și liniștea ce cuprinde întreaga natură. În Parohia Meletie, enoriașii tineri sau vârstnici, întotdeauna au făcut dovada trăirii adevărate a credinței în care s-au botezat dar mai ales în această perioadă Pascală.

Alături de păstorul lor, preotul Mihail Constantin Balaban, copiii ansamblului Mugurel de Vlașca, au fost prezenți și activi prin rugăciune datât la deniile din Săptămâna Mare cât și în noaptea de Înviere.

Pentru ca bucuria sufletească din ziua Învierii să fie mai mare, Domnul Gelu Palamaru i-a invitat pe copiii ce formează ansamblul Mugurel de Vlașca să vină la Casa Comana pentru a prezenta un mic program de dansuri și cântece populare din Vlașca.