BISERICA DRUGĂNESCU | PS AMBROZIE A SLUJIT ÎN A TREIA ZI DE SFINTELE PAȘTI

18.04.2017 | Vizualizari: 843

Astăzi, 18 aprilie 2017, în a III-a zi de Paşti, Întâistătătorul eparhiei noastre s-a aflat în mijlocul credincioșilor adunați în biserica „Buna Vestire” a Parohiei Drugănescu din localitatea Florești-Stoenești, județul Giurgiu, ocazie cu care Preasfinţitul Părinte Episcop Dr. Ambrozie a săvârşit Sfânta Liturghie Arhierească, înconjurat de un sobor de slujitori.

În cuvântul de învăţătură, Chiriarhul nostru le-a vorbit celor prezenţi despre Săptămâna Luminată și despre însemnătatea marelui praznic al Învierii care reprezintă pentru noi toţi descoperirea „vieţii de veci care era la Tatăl şi s-a arătat nouă”, cum mărturiseşte Sfântul Apostol şi Evanghelist Ioan.

De aceea, Fiul lui Dumnezeu a şi coborât la noi, pentru a ne dărui slava vieţii desăvârşite, a învierii, pentru a ne izbăvi din păcat şi moarte, prin puterea învierii. Cel Unul-Născut din Tatăl ca Dumnezeu s-a făcut acum şi Cel Întâi născut din morţi, ca Om, şi aşa ne descoperă învierea, iar prin Înviere ne oferă o nouă slavă, o nouă creaţie, un nou dar dumnezeiesc: darul vieţii de veci, a arătat Chiriarhul nostru.

În continuare, Preasfinția Sa a subliniat faptul că în Biserica se preamăreşte această zi a Învierii, ca o „aleasă şi sfântă zi, cea dintâi a săptămânii, împărăteasă şi doamnă, praznic al praznicelor şi sărbătoare a sărbătorilor”. Iar Sfântul Vasile cel Mare o aseamănă cu ziua cea dintâi a creaţiei, a facerii lumii, în care vede chipul veşniciei, pârga zilelor, pe cea de o vârstă cu lumina, sfânta duminică, aceea pe care Domnul a cinstit-o prin Învierea Sa”.

La final, Întâistătătorul eparhiei noastre a oferit credincioşilor prezenţi Pastorala prilejuită de slăvitul praznic al Învierii Domnului și iconițe.