SLUJIRE ARHIEREASCĂ ÎN A II-A ZI DE PAŞTI LA MĂNĂSTIREA „BUNA - VESTIRE” DIN ORAȘUL BOLINTIN VALE, JUDEȚUL GIURGIU

17.04.2017 | Vizualizari: 806

Astăzi, 17 aprilie 2017, în a II-a zi a Sfintelor Paşti, Întâistătătorul eparhiei noastre a săvârşit Sfânta Liturghie Arhierească în biserica Mănăstirii „Buna Vestire" din orașul Bolintin Vale, județul Giurgiu, înconjurat de un sobor de slujitori.

În cuvântul de învăţătură, Chiriarhul nostru le-a vorbit celor prezenţi despre Învierea lui Hristos, care este punctul central al istoriei mântuirii, fiindcă prin aceasta Mântuitorul restaurează omul și întreaga creație, aducându-i la maxima apropiere de Dumnezeu.

De asemenea, Preasfinția Sa a tâlcuit icoana Învierii Domnului: „plină de simboluri, icoana Coborârii la iad a Domnului Îl arată pe Iisus făcându-Și drum prin învelișul pământului, călcând în picioare porțile iadului, peste care Se înalță, și îi ridică pe Adam și pe Eva din osânda neascultării. Coborârea la iad poartă în sine începutul înălțării omului, pentru care moartea fizică devine doar o trecere, o cale de acces spre viața cea nouă, veșnică".

În continuare, Preasfințitul Părinte Episcop Dr. Ambrozie a făcut referire la cuvântul Sfântului Ioan Damaschinul, autorul Canonului Paștilor, care spune: „Deși Hristos a murit ca un om, iar sufletul Său S-a desprins din preacuratul Său trup, dumnezeirea Lui a rămas nedespărțită de amândouă, adică atât de trup, cât și de suflet". Acesta este motivul pentru care Hristos apare în iad nu în postura smerită, de rob, ci de Stăpân al vieții și al morții, Biruitor al iadului, Izbăvitor al celor aflați aici. Și veșmintele lui Hristos sunt diferite de cele purtate cât a viețuit pe pământ. Nuanța de galben-auriu simbolizează lumina slavei Celui Care este Lumina lumii. Poziția corpului Mântuitorului stând deasupra ușilor sfărâmate ale infernului diferă de la un iconar la altul. În unele lucrări, Hristos este înfățișat cu pas îndrăzneț, vioi, sugerând aproape o grabă de a coborî în tenebre, pentru a-l salva pe Adam. În alte icoane, mai ales cele rusești, Iisus Se apleacă pentru a-l ridica pe părintele omenirii, aflat în genunchi împreună cu Eva. Icoana rusească este una care inspiră calm, liniște. Hristos este Stăpânul absolut, nu are de cine să se teamă. El privește cu duioșie la fața lui Adam, care imploră iertare. Chipul lui, obosit de atâta așteptare, se luminează la privirea Creatorului său, a încheiat Preasfinția Sa.

La final, credincioşii prezenţi au Pastorala prilejuită de slăvitul praznic al Învierii Domnului și iconițe cu scena Pogorârii Domnului la iad.