PRIMA ZI DE PAȘTI LA MĂNĂSTIREA „SF. MARE MUCENIC GHEORGHE” DIN MUNICIPIUL GIURGIU

16.04.2017 | Vizualizari: 711

Astăzi, 16 aprilie 2017, în prima zi de Paşti, în Mănăstirea "Sf. Mare Mucenic Gheorghe” din Giurgiu, Vecernia Învierii a fost săvârşită de către Preasfinţitul Părinte Episcop Dr. Ambrozie, înconjurat de un sobor de slujitori, în prezenţa a numeroşi credincioşi.

Cunoscută în popor sub denumirea de „A doua Înviere” sau „Învierea mica”, Vecernia din Duminica Paştilor ne aminteşte de prima arătare a Mântuitorului de după Învierea Sa din morţi, în chiar ziua Învierii, înaintea ucenicilor, spre seară. Potrivit rânduielii pericopa evanghelica de la Ioan 20, 19-25 a fost rostită în 12 limbi, după numărul celor 12 apostoli care au propovăduit în lume vestea Învierii lui Hristos Domnul.

La final, Ierarhul nostru a rostit un cuvânt de învăţătură în care a vorbit despre valoarea Învierii Domnului nostru Iisus Hristos, care Şi-a asumat moartea de bunăvoie pentru ca să ne deschidă şi nouă intrarea în viaţa veşnică, în Împărăţia Sa. Astfel, sensul morţii s-a luminat odată cu Jertfa Mântuitorului şi tristețea ei s-a transformat în bucuria Învierii, a biruinței Lui asupra păcatului şi a diavolului.

Credincioșii prezenți au primit iconițe cu scena Învierii Domnului.