PROCESIUNE DE FLORII ÎN PAROHIA POPEȘTI MANUC DIN LOCALITATEA SĂBĂRENI, PROTOPOPIATUL BOLINTIN

09.04.2017 | Vizualizari: 464

Duminică, 9 aprilie 2017, în ziua slăvitului Praznic al Intrării Domnului în Ierusalim, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Dr. Ambrozie, Episcopul Giurgiului, s-a desfășurat în Parohia Popești Manuc din localitatea Săbăreni, Protopopiatul Bolintin, procesiunea de Florii.

Impresionantă atmosferă au creat zecile de credincioși din comuna Săbăreni, județul Giurgiu, în ziua praznicului „Intrării Domnului în Ierusalim". La această manifestare, care a devenit tradiție, au luat parte preoții parohiei, însoțiți de un număr impresionant de credincioși, copii și membri ai consiliului parohial, de aceea am putea spune, cu smerenie, că anul acesta, s-a dublat numărul celor prezenți. „Ce lucru minunat! Ce moment înălțător și sfânt! Mare bucurie ne-a produs această manifestare a atâtor credincioși care simt românește și creștinește, a afirmat părintele Schiteanu Petre, parohul bisericii.

Punctul de plecare a fost biserica parohială, iar pelerinajul a continuat pe mai multe străzi din localitatea Săbăreni.