PRIMA SFÂNTĂ LITURGHIE ÎN NOUA CATEDRALĂ EPISCOPALĂ "SFÂNTUL MARE MUCENIC GHEORGHE" DIN GIURGIU: 11 ANI DE LA ÎNTRONIZAREA PREASFINŢITULUI PĂRINTE AMBROZIE ÎN DEMNITATEA DE EPISCOP AL GIURGIULUI

08.04.2017 | Vizualizari: 822

Astăzi, 9 aprilie 2017, la Praznicul Intrării Domnului în Ierusalim, se împlinesc 11 ani de la întronizarea Preasfinţitului Părinte Ambrozie în demnitatea de Episcop al Giurgiului.

Cu acest prilej, Chiriarhul nostru înconjurat de au ales sobor, format din părinţii consilieri de la Centrul eparhial, vă săvârşi Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie în noua Catedrală Episcopală „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din municipiul Giurgiu.

Este un moment de aleasă bucurie duhovnicească pentru toţi credincioşii oraşului nostru, deoarece va fi săvârșită pentru prima oară Sfânta Liturghie în această biserică impunătoare.

De asemenea, este un bun prilej de a mulţumi tuturor celor ce s-au ostenit cu atâta trudă şi jertfelnicie la înălţarea acestei biserici reprezentative şi necesare pentru oraşul de pe malul Dunării, ocrotit de Sfântul Mare Mucenic Gheorghe. Lucrările de construcţie s-au aflat permanent în atenţia Preasfinţitului Părinte Ambrozie şi a colaboratorilor apropiaţi ai Preasfinţiei Sale, între care un rol important l-a avut părintele consilier Ştefan Valentin.

La ceas aniversar, clerul şi credincioşii Eparhiei noastre vor înălţa rugăciuni de mulţumire Preasfintei Treimi pentru binefacerile revărsate asupra Episcopiei Giurgiului, în cei 11 ani de la întronizarea Întâistătătorului Eparhiei noastre.