ÎN PAROHIA CREVEDIA MARE DIN PROTOPOPIATUL BOLINTIN A CONTINUAT PROIECTUL „ICOANA ŞI ŞCOALA MĂRTURISIRII”, CARE S-A DESFĂȘURAT ȘI ÎN EPISCOPIA GIURGIULUI

04.04.2017 | Vizualizari: 490

În Parohia Crevedia Mare, Protopopiatul Bolintin, a avut loc duminică, 2 aprilie 2017, continuarea proiectului „Icoana şi Şcoala mărturisirii" al Patriarhiei Române, care s-a desfășurat și în eparhia noastră.

Cei 25 de copii de la Şcoala Gimnazială „Nicolae Crevedia" din judeţul Giurgiu, coordonaţi de părintele paroh Pană Ion, au continuat proiectului „Icoana şi Şcoala mărturisirii".

Înainte să începem activiatea propriu-zisă elevii au participat la Sfânta Liturghie, după care s-au bucurat de prezenţa celor doi pictori de la Fundația CredArt, fam. Neagoe Dragoși si Ramona, alături de cele trei fiice. Tinerii au fost familiarizaţi cu noţiuni despre învăţarea şi realizarea picturii unei icoane. Aceştia au adus mărturie despre fapte de credinţă petrecute în viaţa de zi cu zi, îndrumaţi fiind de către doamna preoteasă prof. Pană Daniela de la Școala „Nicolae Crevedia". Pe cei cu aptitudini literare i-am îndrumat să redacteze câte o scrisoare către Dumnezeu, evidenţiindu-se astfel puritatea sufletului, a gândurilor şi năzuinţelor lor, a menţionat părintele paroh Pană Ion.

În cadrul evenimentului s-au prezentat lucrările artistice și picturile, facându-se schimb de impresii. După ce tinerii au fost răsplătiţi cu iconiţe şi dulciuri, activitatea s-a încheiat cu o rugăciune.

A fost o activitate eficientă, cu multe şi mari foloase duhovniceşti pentru toţi cei prezenţi. Obiectivul principal urmărit în cadrul priectului a fost iniţierea tinerilor în arta picturală bisericească, pentru a deprinde noţiuni de bază, tehnici picturale folosite în arta bizantină, cu finalizarea unei lucrări practice şi anume pictarea unei icoane. S-a dorit evidenţierea frumosului din sufletul de copil, icoana fiind o fereastra către Dumnezeu, a subliniat domnul pictor Neagoe Dragoș.

Proiectul care are loc în Anul omagial al sfintelor icoane, al iconarilor şi al pictorilor bisericeşti şi Anul comemorativ Justinian Patriarhul şi al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului în Patriarhia Română, este un bun prilej ca cei mici să-și arate recunoştinţa faţă de Dumnezeu şi faţă de cei care-i îndrumă pe calea mântuirii, drept pentru care el va continua în Parohia Crevedia Mare și în Duminica Floriilor.