TAINA SFÂNTULUI MASLU ÎN PAROHIA PODUL DOAMNEI DIN PROTOPOPIATUL MIHĂILEȘTI

04.04.2017 | Vizualizari: 801

Ieri, 3 aprilie 2017, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Dr. Ambrozie, Episcopul Giurgiului, în biserica Parohiei Podul Doamnei, Protopopiatul Mihăilești, a fost săvârșită Taina Sfântului Maslu de către un ales sobor de preoți, condus de Preacuviosul Părinte Sava Opreanu, duhovnicul Așezământului „Grădina Maicii Domnului” din localitatea Letca Nouă, în prezența numeroșilor credincioși.

Cu acest prilej, părintele prof. Răzvan Lucian Petcu, preot paroh la Parohia Drăgănescu, a rostit un cuvânt de folos duhovnicesc în care a îndrumat pe toți cei să sporească în viețuirea creștină prin lucrarea faptelor bune, prin post, rugăciune și, mai ales, prin apropierea de Sfintele Taine ale Bisericii. De asemenea, Preacucernicia Sa a asemuit urcarea dealului pe care se află biserica satului, cu urcușul duhovnicesc pe care îl presupune perioada Postului Mare.

Dumnezeu a descoperit omului cele mai mari taine și a înfăptuit cele mai mari minuni pe înălțimi: Hristos Dumnezeu S-a schimbat la Față pe Muntele Tabor, iar cei doi proroci ai Vechiului Testament prezenți la această minune, Moise și Ilie, au primit descoperiri dumnezeiești pe înălțimi muntoase. Tot la fel, prin nevoința urcușului către acestă biserică, credincioșii pot întâlni pe Dumnezeu în Sfintele Taine și se pot învrednici de daruri dumnezeiești, a subliniat părintele prof. Răzvan Lucian Petcu.

La final, părintele Mihai-Cristian Taraș, parohul bisericii din Podul Doamnei, a mulțumit tuturor celor prezenți, preoți și credincioși, pentru participarea la Taina Sfântului Maslu.