ELEVII CLASELOR A VI-A ȘI A VII-A DE LA ȘCOALA NR. 1 DIN LOCALITATEA FLORESTI-STOENEȘTI, AU EFECTUAT UN PELERINAJ LA CÂTEVA DIN REPERELE DUHOVNICEȘTI ALE EPARHIEI NOASTRE

03.04.2017 | Vizualizari: 581

Sâmbătă, 1 aprilie 2017, elevii claselor a VI-a și a VII-a de la Școala Nr. 1 din localitatea Floresti Stoenești, județul Giurgiu, însoțiți de cadre didactice și de părintele Petrache Andrei, parohul bisericii „Sf. Ierarh Nicolae” - Florești, Protopopiatul Bolintin, alături de părintele Popescu Valeriu și de părintele Pâslaru Justin, au efectuat un pelerinaj la câteva din reperele duhovnicești ale județului nostru.

Cu acest prilej, a fost vizitată biserica Parohiei Drăgănescu, Protopopiatul Mihăilești, unde tinerii au putut admira pictura Sfântului Lăcaș, executată de părintele Arsenie Boca. Aici, părintele prof. Răzvan Lucian Petcu, parohul bisericii, a ținut un scurt cuvânt de învățătură, împărtășind tuturor câteva din sfaturile părintelui Arsenie.

Următorul popas duhovnicesc a fost făcut la Catedrala Episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din municipiul Giurgiu.

În continuare, pelerinii au vizitat Portul turistic Giurgiu, apoi au făcut un popas duhovnicesc la Mănăstirea „Sf. IOAN RUSUL” din comuna Slobozia. Aici, cei prezenți s-au putut închina la părticele din moaștele Sfântului Ioan Rusul, după care părintele arhim. Teodor Șerban, vicar eparhial și stareț al mănăstirii, a invitat pe toți cei prezenți la o agapa frățească.

Pelerinajul a continuat către Voeievodala Mănăstire Comana a eparhiei noastre. Aici, grupul de elevi și profesori a fost condus spre biserica mănăstirii, unde părintele arhim. Mihail Muscariu, exarh al mănăstirilor din eparhia noastră și stareț al mănăstirii, le-a prezentat începuturile monahismului în insulă, după care le-a ținut și un cuvânt duhovnicesc despre liniștea ce trebuie păstrată în mănăstire și biserică, despre familia creștină, dar și despre ascultarea față de dascăli și față de părinti.

În continuare, tinerii au mers în spatele mănăstirii, unde este un loc cu o priveliste deosebită spre râul Neajlov, aici descoperind o scară „spirtuală", în sensul că pe fiecare treaptă este scrisă câte o virtute sau câte un păcat. După ce au fost sfătuiți ca fiecare să mediteze la aceste „trepte" și să se întrebe pe care se află, tinerii au vizitat întregul complex monahal (Mausoleul eroilor căzuți în Primul Război Mondial, muzeul mănăstirii, Centrul cultural - pastoral Radu Șerban Voievod, Punctul de informare pentru turiști, Biblioteca Sf. Ier. Sava Brancovici), care s-a aflat într-un amplu proces de restaurare, finalizat în anul 2016.