DUMINICA A IV-A DIN POSTUL MARE (A SF. IOAN SCĂRARUL) LA PAROHIA JOIȚA DIN PROTOPOPIATUL BOLINTIN

26.03.2017 | Vizualizari: 873

Astăzi, 26 martie 2017, în Duminica a IV-a din Postul Mare (a Sf. Ioan Scărarul), credincioşii Parohiei Joița, Protoieria Bolintin, au avut parte de o mare bucurie duhovnicească, deoarece şi-au primit arhipăstorul. Cu acest prilej, Întâistătătorul Eparhiei Giurgiului, înconjurat de un sobor de slujitori, a săvârşit Sfânta Liturghie Arhierească în Biserica „Sfântul Nicolae" din localitatea Joița, județul Giurgiu.

În cuvântul de învăţătură adresat credincioşilor prezenţi, Chiriarhul nostru a explicat sensurile duhovniceşti desprinse din pericopa evanghelică în care a fost prezentată minunea vindecării fiului lunatic, subliniind rolul credinţei în împlinirea rugăciunii şi în dobândirea mântuirii.

Credinţa, a arătat Preasfinţia Sa, este lucrarea harului lui Dumnezeu care produce în omul căzut starea de mântuire, iar rugăciunea, ca realitate interioară şi specifică omului, este exersarea dialogului cu Dumnezeu pentru a ajunge la curăţie, stadiu obligatoriu pentru sălăşluirea Duhului Sfânt în suflet.

De asemenea, Preasfinția Sa a vorbit celor prezenţi şi despre viaţa plină de sfinţenie a Sfântului Ioan Scărarul sau Sinaitul şi despre binecunoscuta sa lucrare numită „Scara”, care este un îndrumar sau un pedagog al căutătorului mistic, ea arătând sufletului calea spre cer. Lucrarea este un ghid în urmarea unei vieţi închinate întru totul lui Dumnezeu, a arătat Preasfinția Sa.

Tot în cuvântul său, ierarhul a amintit faptul că astăzi, 26 martie, Patriarhul Justinian Marina este comemorat cu prilejul împlinirii a 40 de ani de la trecerea Sa la Domnul.

„Îndată după întronizarea sa ca Patriarh al României a început un lung proces de restaurare a bisericilor şi mănăstirilor din întinsa sa Eparhie pentru că Arhiepiscopia Bucureştilor avea atunci o întindere foarte mare. A restaurat în timpul arhipăstoririi sale Mănăstirile Dealu, Ghighiu, Suzana, Viforâta, Samurcăşeşti (Ciorogârla), Ţigăneşti, Pasărea şi alte asemenea. A fost aşadar un restaurator al vechilor, istoricelor şi importantelor mănăstiri şi biserici de ce cuprinsul arhiepiscopiei pe care o conducea. A avut curajul să ceară drepturi pentru preoţi, dar şi de a aminti autorităţilor cât de importantă este Biserica”, a spus Preasfinţia Sa.

La final, preoții slujitori au primit volumul nr. 16 din colecția Părinți și Scriitori Bisericești și Anuarul liturgic şi tipiconal pentru anul 2017, necesar săvârşirii în mod corect şi uniform a cultului divin public în bisericile din Patriarhia Română, apărut la Editura Institutului Biblic şi de Misiune Ortodoxă a Patriarhiei Române, iar credincioșii prezenți ultimul număr al Revistei Eparhiale și Pastorala la praznicul Învierii Domnului.