ÎN DUMINICA A IV-A DIN POSTUL MARE, CHIRIARHUL NOSTRU A EFECTUAT MAI MULTE VIZITE PASTORALE ÎN PROTOPOPIATUL BOLINTIN

26.03.2017 | Vizualizari: 762

Astăzi, 26 martie 2017, înainte de Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare, Întâistătătorul eparhiei noastre a efectuat mai multe vizite pastorale în Protopopiatul Bolintin.

Astfel, prima vizită a fost la biserica Mănăstirii „Izvorul Tămăduirii", unde Preasfinția Sa a oferit părintelui Răducu Constantin și diac. Ticuleanu Gabriel, mai multe publicații apărute la editura Episcopiei Giurgiului, iar credincioșilor le-a dăruit reviste de folos duhovnicesc.

Următorul lăcaș de cult vizitat a fost Biserica Parohiei „Buna Vestire" - Drugănescu. Aici, Chiriarhul nostru a fost întâmpinat de părintele paroh Neacșu Ionică Lucian, căruia i-a oferit volumul nr. 16 din colecția Părinți și Scriitori Bisericești, alături de Anuarul liturgic şi tipiconal pentru anul 2017, necesar săvârşirii în mod corect şi uniform a cultului divin public în bisericile din Patriarhia Română, apărut la Editura Institutului Biblic şi de Misiune Ortodoxă a Patriarhiei Române. Enoriașii prezenți au primit revista „Familia Ortodoxă" și Pastorala la Învierea Domnului.

În continuare, Părintele Episcop Dr. Ambrozie a vizitat Parohia Poenari Moșteni, comuna Ulmi, unde l-a felicitat pe părintele Constantin Cristian, parohul bisericii, pentru comuniunea, lucrările și activitățile desfășurate în parohie, oferindu-i mai multe publicații apărute la editura eparhială. De asemenea, credincioșii prezenți au primit, din partea Părintelui Episcop Dr. Ambrozie, Revista Eparhială și Pastorala la praznicul Învierii Domnului.

Ultima vizită a fost la Parohia Joița din Protopopiatul Bolintin, unde Întâistătătorul eparhiei noaste a oficiat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie.