TAINA SFÂNTULUI MASLU ÎN PAROHIA ADUNAȚII COPĂCENI, PROTOPOPIATUL MIHĂILEȘTI

25.03.2017 | Vizualizari: 313

Vineri, 24 martie 2017, cu binecuvântarea Preasfinţitului Dr. Ambrozie, Episcopul Giurgiului, în biserica cu hramul „Adormirea Maicii Domnului” a Parohiei Adunații Copăceni din Protopopiatul Mihăilești, a fost săvârşită Taina Sfântului Maslu de către un sobor de preoți, în prezența a numeroși credincioși.

În cuvântul de învăţătură rostit cu acest prilej, părintele Ciobanu Viorel, preot slujitor la Parohia Adunații Copăceni, a evidențiat importanța untdelemnului sfințit și puterea vindecătoare a acestuia, mai ales în perioada Postului Mare. Revărsarea harului lui Dumnezeu asupra oamenilor, a spus Preacucernicia sa, se face în raport cu credința și trăirea noastră duhovnicească. Fiecare creștin în parte are datoria de a se pregăti sufletește și trupește în vederea primirii vindecării prin ungerea cu undelemnul sfințit.

La final, părintele Popescu Geraldin Florian, parohul bisericii, a mulţumit tuturor celor prezenţi, preoţi şi credincioşi pentru participarea la săvârşirea Tainei Sfântului Maslu.