MĂNĂSTIREA BUNA VESTIRE DIN BOLINTIN ŞI-A SĂRBĂTORIT HRAMUL

25.03.2017 | Vizualizari: 798

Astăzi, 25 martie 2017, Mănăstirea „Buna Vestire" din orașul Bolintin Vale şi-a sărbătorit hramul, ocazie cu care numeroşii credincioşi prezenţi la acest eveniment au avut bucuria duhovnicească de a se închina la părticele din moaştele Sf. Ier. Nectarie, păstrate în biserica mănăstirii.

Cu acest prilej, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a fost săvârşită de Preasfințitul Părinte Episcop Dr. Ambrozie, înconjurat de un ales sobor de preoţi şi de diaconi, în altarul de vară al mănăstirii.

În cuvântul de învăţătură rostit numeroşilor credincioşi prezenţi, Preasfinţia Sa a vorbit despre frumuseţea extraordinară a momentului în care Sfânta Fecioară Maria a primit Vestea cea mare a Întrupării Domnului, adusă de îngerul Gavriil.

De asemenea, Chiriarhul nostru a vorbit şi despre cinstirea deosebită pe care Maica Domnului o are în Biserica Ortodoxă, ea fiind văzută ca Eva cea nouă. Dacă Adam este restaurat în Hristos, iar moartea adusă de păcat este transformată de El în nemurire, tot aşa Fecioara Maria devine chipul restaurat al Evei, căci neascultărea strămoaşei noastre este îndreptată prin ascultarea smerită a Maicii Domnului. Ea devine, astfel, primul om ce primeşte sfinţenia în chip nemijlocit de la Mântuitorul Hristos şi de aceea i se cuvin numiri speciale, cum ar fi: „preasfântă", „preacinstită", şi „mai înaltă decât cerurile", a arătat Preasfinţia Sa.

Întâistătătorul eparhiei noastre a spus că în ziua praznicului Bunei Vestiri se cinstesc mamele care dau naştere pruncilor şi pun în lucrare darul sacru al vieţii, precum şi toţi cei care, deşi nu au prunci, sprijină prin milostenie materială şi spirituală pe cei care doresc să aibă prunci sau nasc prunci, la creşterea şi educarea acestora.

La final, Preasfinția Sa a oferit Părintelui Protos. Mina Străinu, starețul mănăstirii, cele două volume „Psaltirea în tâlcuirea Sfinților Părinți", volumul II al Monahismului Ortodox Românesc, istorie, contribuții și repertorizare, apărut la editura Basilica, alături de Patericul Mare - apoftegmele părinților pustieu - colecție tematică, iar tuturor preoților prezenți albume și cărți de folos duhovnicesc, apărute la editura noastră.

Credincioșii au primit ultimul număr al Revistei Eparhiale și publicația „Familia Ortodoxă", după care au luat parte la o agapă organizată în cinstea hramului.