ÎNTÂISTĂTĂTORUL EPARHIEI NOASTRE S-A AFLAT ÎN MIJLOCUL ENORIAȘILOR PAROHIEI VĂRĂȘTI, PROTOPOPIATUL HOTARELE, PRILEJ CU CARE A OFICIAT TAINA SFÂNTULUI MASLU

17.03.2017 | Vizualizari: 756

Astăzi, 17 martie 2017, Preasfinţitul Părinte Dr. Ambrozie, Episcopul Giurgiului, înconjurat de un ales sobor de preoţi, a oficiat Taina Sfântului Maslu în biserica „Sf. Ierarh Nicolae" a Parohiei Vărăști din Protopopiatul Hotarele.

Din soborul slujitor au făcut parte și părintele arhim. Teodor Șerban, vicar administrativ al Episcopiei Giurgiului și starețul Mănăstirii „Sf. Ioan Rusul", Părintele Arhim. Mihail Muscariu, Exarh al Mănăstirilor din eparhia noastră și starețul Mănăstirii Comana, Părintele cons. Podaru Mihăiță și Părintele Oprea Robertino Aristide, protoiereu al Protopopiatului Hotarele și parohul bisericii.

În cuvântul de învăţătură rostit la final, Preasfinția Sa a vorbit despre săvârșirea Tainei Sântului Malsu, taina prin care sufletele credincioșilor, atinse de boala, suferinta si durere, primesc alinare de la Bunul și Milostivul Dumnezeu.

De asemenea, Chiriarhul nostru le-a vorbit celor prezenți despre această perioadă de post și de pocăință, în care suntem chemați să participăm prin rugăciune și prin săvârșirea de fapte bune, spre întâmpinarea cu vrednicie a luminatului praznic al Învierii Domnului nostru Iisus Hristos.

La final, Întâistătătorul eparhiei noastre a oferit preoților slujitori mai multe cărți apărute la editura Episcopiei Giurgiului, iar credincioșilor prezenți ultimul număr al Revistei Eparhiale.