TAINA SFÂNTULUI MASLU ÎN PAROHIA STEJARU, PROTOPOPIATUL MIHĂILESTI

16.03.2017 | Vizualizari: 390

Ieri, 15 martie 2107, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Ambrozie, Episcopul Giurgiului, în biserica Parohiei Stejaru din Protopopiatul Mihăilești, cu hramul „Sfinții Împărați Constantin și Elena”, a fost săvârşită Taina Sfântului Maslu de un sobor de preoți, condus de părintele Chirculeanu Sebastian Gabriel, secretarul Protopopiatului Mihăilești.

Cu acest prilej, Preacucernicia Sa a rostit un cuvânt de învăţătură în care a vorbit credincioşilor prezenţi despre Sfânta Taină a Spovedaniei, atât de folositoare în această perioadă a Sfântului și Marelui Post.

Această taină este rânduită de Dumnezeu oamenilor, a spus preacucernicia sa, pentru a lucra în Biserica cea Sfântă curăţirea sufletului omenesc de păcate, adică luminarea hainei pe care omul n-a mai păstrat-o curată, aşa cum a primit-o la Sfântul Botez, a spus Preacucernicia Sa.

La final, părintele paroh a multumit atât preoţilor slujitori, cât şi credincioşilor prezenți, pentru bucuria participării la această Sfântă Taină.