TAINA SFÂNTULUI MASLU ÎN PAROHIA CRÂNGURI, PROTOPOPIATUL MIHĂILEȘTI

16.03.2017 | Vizualizari: 476

Postul Sfintelor Paști este o perioadă foarte bună pentru a ne analiza existența și pentru a ne lua măsuri de îndreptare acolo unde simțim că putem face ceva pentru folosul sufletului nostru.

Cu acest prilej, miercuri, 15 martie 2017, un sobor de preoţi a săvârşit Taina Sfântului Maslu în biserica „Sf. Ioan Botezătorul” din Parohia Crânguri, Protopopiatul Mihăilești.

La final, părintele Chirculeanu Gabriel Sebastian, secretarul Protopopiatului Mihăilești, a rostit un cuvânt de învăţătură, în care a vorbit despre efectele şi folosul Tainei Sfântului Maslu asupra omului.

Taina Sfântului Maslului este lucrarea sfântă săvârşită în numele Sfintei Treimi, de către preoţii Bisericii, prin care se împărtăşeşte credinciosului bolnav harul nevăzut al tămăduirii sau uşurării suferinţelor trupeşti, întărirea sufletească, recâştigarea nădejdii şi iertarea păcatelor. Partea nevăzută constă în ungerea cu untdelemn sfinţit, după ce s-a invocat prin rugăciuni speciale prin puterea Sfântului Duh asupra celui bolnav, a spus Preacucernicia Sa.

De asemenea, părintele secretar i-a îndemnat pe credincioși să postească, iar postul lor să fie însoțit de rugăciune și fapte bune.