TAINA SFÂNTULUI MASLU ÎN PAROHIA NOVACI,PROTOIERIA MIHĂILEŞTI

11.03.2017 | Vizualizari: 588

Cu binecuvântarea, Preasfinţitului Ambrozie, Episcopul Giurgiului, vineri, 10 martie 2017, în biserica „Adormirea Maicii Domnului” a Parohiei Novaci, a fost săvârşită Taina Sfântului Maslu de către un sobor de 12 preoţi, în frunte cu părintele Mihale Dan Mihail, Protopop al Protoieriei Mihăileşti.

După săvârşirea sfintei slujbe, părintele Petcu Răzvan Lucia, preot paroh la Parohia Drăgănescu, a rostit un cuvânt de învăţătură în care a tâlcuit cea de-a cincea pericopă evanghelică citită în cadrul Sfintei Taine, evidenţiind importanţa pregătirii noastre sufleteşti si trupeşti în vederea aşteptării Mântuitorului. De asemenea, Preacucernica Sa i-a îndemnat pe cei prezenţi ca în această perioadă de urcuş duhovnicesc să se pregătească precum ferioarele înţelepte având candela sufletelor aprinsă, spovedindu-se şi împărtăşindu-se pentru a întâmpina cum se cuvine Slăvitul Praznic al Învierii Mântuitorului Iisus Hristos.

La final, părintele Ţârdea Eugen Marius a mulţumit tuturor celor prezenţi, preoţi şi credincioşi pentru participarea la săvârşirea Tainei Sfântului Maslu.