MÂINE, 12 MARTIE 2017, SLUJIRE ARHIEREASCĂ ÎN BISERICA SCHITULUI „SF. IERARH NICOLAE” DIN MUNICIPIUL GIURGIU

11.03.2017 | Vizualizari: 561

Mâine, 12 MARTIE 2017, când Biserica Ortodoxă se află în DUMINICA A II-A DIN POSTUL MARE (a Sfântului Grigorie Palama), Preasfinţitul Părinte Episcop Dr. Ambrozie, înconjurat de un sobor de preoţi şi de diaconi, va săvârşi Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie a Sf. Vasile cel Mare în biserica Schitului „Sfântul Ierarh Nicolae”, din municipiul Giurgiu.

Biserica a rânduit ca în această Duminică să fie citită la Sfânta Liturghie Pericopa Evanghelică în care se relatează parabola Vindecarea slăbănogului din Capernaum:

„În vremea aceea, intrând iarăși Iisus în Capernaum, după câteva zile s-a auzit că este în casă. Și îndată s-au adunat așa de mulți, încât nu mai era loc nici înaintea ușii, iar Dânsul le grăia cuvântul (lui Dumnezeu). Și au venit la El, aducând un slăbănog, pe care-l purtau patru oameni. Dar, neputând ei din pricina mulțimii să se apropie de El, au desfăcut acoperișul casei unde era Iisus și, prin spărtură, au coborât patul în care zăcea slăbănogul. Iar Iisus, văzând credința lor, i-a zis slăbănogului: Fiule, iertate îți sunt păcatele tale! Și erau acolo unii dintre cărturari, care ședeau și cugetau în inimile lor: Pentru ce vorbește Acesta astfel? El hulește. Cine poate să ierte păcatele, fără numai singur Dumnezeu? Și îndată, cunoscând Iisus cu duhul Lui că așa cugetau ei în sine, a zis lor: De ce cugetați acestea în inimile voastre? Ce este mai ușor, a zice slăbănogului: Iertate îți sunt păcatele, sau a zice: Scoală-te, ia-ți patul tău și umblă? Dar ca să știți că putere are Fiul Omului a ierta păcatele pe pământ, a zis slăbănogului: Zic ție: Scoală-te, ia-ți patul tău și mergi la casa ta. Și s-a ridicat îndată și, luându-și patul, a ieșit înaintea tuturor, încât erau toți uimiți și slăveau pe Dumnezeu, zicând: Asemenea lucruri n-am văzut niciodată”. (Marcu 2, 1-12)

Duminica a doua a Sfântului și Marelui Post al Sfintelor Paști se numește și Duminica Sfântului Grigorie Palama, încă din anul 1368, când a fost canonizat Sfântul Grigorie Palama.

BIROUL DE COMUNICAȚII MASS MEDIA AL EPISCOPIEI GIURGIULUI

BISERICA SCHITULUI „SF. NICOLAE” DIN MUNICIPIUL GIURGIU