AN COMEMORATIV 2017 | MARTIRI PENTRU HRISTOS DIN ROMÂNIA ÎN PERIOADA REGIMULUI COMUNIST

09.03.2017 | Vizualizari: 435

La iniţiativa Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, Editura Institutului Biblic şi de Misiune Ortodoxă retipăreşte volumul Martiri pentru Hristos din România în perioada regimului comunist. Cartea a apărut în anul 2007 cu binecuvântarea vrednicului de pioasă amintire şi pomenire Teoctist Patriarhul, aflăm de pe site-ul basilica.ro.

Volumul cuprinde relatări şi date referitoare la martiri creştini din închisorile comuniste româneşti. Este vorba de oameni pe care, pentru credinţa lor în Hristos, regimul politic ateu al vremii i-a persecutat, torturat şi ucis.

Imensa lor majoritate aparţin Bisericii Ortodoxe Române, însă cartea include şi pagini ce păstrează memoria jertfelor unor măr­turisitori creştini romano-catolici sau protestanţi. Încât, dincolo de culte proprii sau de tradiţii particulare, aparte, sute de mucenici ai lui Hristos se regăsesc aici, amintiţi laolaltă, cu vieţile lor şi cu momentele trecerii lor în veşnicie.

Cei mai mulţi dintre ei au fost slujitori ai Bisericii (preoţi, episcopi, mitropoliţi). Spectrul ocupaţiilor sau al profesiilor este însă unul larg, fiind evocaţi teologi, militari, ingineri, agricultori, monahi, jurişti, oameni de ştiinţă, comercianţi, etc.

La propunerea Patriarhului Daniel, anul 2017 a fost declarat An comemorativ Justinian Patriarhul şi al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului în Patriarhia Română, în ședința de lucru din 28-29 octombrie 2015 a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române.