ACTIVITATEA „CREȘTIN ÎN SECOLUL XXI” SUSȚINUTĂ LA CENTRUL CULTURAL-PASTORAL „GAVRIL DRUGĂNESCU”, PROTOPOPIATUL BOLINTIN

07.03.2017 | Vizualizari: 741

În ziua de 7 martie 2017, în cadrul Programului Național Școala altfel”, s-a desfășurat la Centrul Cultural-Pastoral „Gavril Drugănescu”, Protopopiatul Bolintin, activitatea „Creștin în secolul XXI”.

La această activitate a participat un grup de 54 de elevi ai Școlii Gimnaziale Nr. 1 din localitatea Cosoba, județul Giurgiu, sub îndrumarea părintelui prof. Răducu Constantin, însoțiți și de alte cadre didactice, precum și de doamna preoteasă Răducu Mirela.

Activitatea a debutat cu vizitarea Mănăstirii „Izvorul Tămăduirii” și a ansamblului brâncovenesc, prilej cu care elevii au rămas profund impresionați de frumusetea bisericii în stil maramureșean și de istoria celor peste 300 de ani de existența a Conacului brâncovenesc „Gavril Drugănescu”, făcută cunoscută de către Pcuv. Maică Filofteia Placintar, stareța mănăstirii.

De asemenea, părintele arhid. Alexandru Mirel Lăudat le-a prezentat elevilor Concursul Naţional de Creaţie „Icoana şi Şcoala mărturisirii", organizat în Patriarhia Română cu prilejul Anului omagial al sfintelor icoane, al iconarilor şi pictorilor bisericeşti şi Anului comemorativ Justinian Patriarhul şi al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului. Concursul își propune să îi ajute pe elevii participanți să își descopere, prin activități de creație, noi aptitudini, să își formeze deprinderi, să promoveze practici noi privind învățarea şi să realizeze schimbul de experiență între copii. Acest concurs se adresează copiilor participanţi la grupele catehetice din parohiile înscrise în Programul Naţional „Hristos împărtăşit copiilor”, preoţilor coordonatori de grup catehetic, profesorilor de religie şi tuturor celor care contribuie la sădirea Cuvântului lui Dumnezeu în inima copiilor.

În continuare, în sala „Constantin Brâncoveanu” a centrului cultural, elevii au vizionat filmul educativ „Pildele Mântuitorului - Dragostea față de aproapele”, prilej cu care părintele prof. Răducu Constantin a evidențiat importanța iubirii creștine: jertfelnică, dăruitoare, ce se cere împlinită, căci „nimic nu poate înlocui lipsa iubirii, dar iubirea înlocuiește toate neajunsurile” (Părintele Arsenie Boca).

În ultima parte a activității s-a desfășurat concursul interdisciplinar „Sunt român și sunt creștin!” (religie, istorie, geografie, literatura română).

La finalul activității, participanții au avut bucuria de a vizita sediul Protoieriei Bolintin, muzeul etnografic al Episcopiei Giurgiului, chilia „In memoriam Patriarhul Teoctist”, în care se regăsesc obiecte personale care au aparținut celui de-al V-lea patriarh al României şi biblioteca „Dimitrie Bolintineanu” care adăpostește un bogat fond de carte, după care au primit ultimul număr al revistei „Chemarea credinței”.