DUMINICA ORTODOXIEI SĂRBĂTORITĂ ÎN CATEDRALA EPISCOPALĂ DIN MUN. GIURGIU

05.03.2017 | Vizualizari: 661

Biserica Ortodoxă s-a aflat astăzi, 5 martie 2017, în Duminica I din Postul Mare (numită „a Ortodoxiei"). Cu acest prilej, Preasfinţitul Părinte Episcop Dr. Ambrozie a săvârşit Sfânta Liturghie Arhierească în Catedrala Episcopală din municipiul Giurgiu, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a subliniat importanţa sfintelor icoane în cultul Bisericii Ortodoxe, ele reprezentând comunicarea vizuală a realităţii invizibile divine, manifestată în timp şi spaţiu. „Icoana ne cheamă spre ceea ce este nevăzut: slava din Împăraţia lui Dumnezeu în care intră sfinţii", a arătat Preasfinția Sa.

De asemenea, Întâistătătorul eparhiei noastre a spus că „Duminica Ortodoxiei, deşi este prăznuită în perioada Postului Mare, ea este o zi de bucurie, datorită faptului că ne aduce aminte de ziua în care Sfintele Icoane au fost readuse cu mare alai în Biserica Ortodoxă. Ea ne mai aduce aminte de datoria pe care o avem, de creştini faţă de sfintele icoane, şi ne oferă garantia că aceia care şi astăzi sunt împotriva cinstirii sfintelor icoane, vor fi ruşinați, ca şi înaintaşii lor, cu veacuri în urmă. Sfintele icoane vor rămâne întotdeauna odoare scumpe inimilor creştine şi mijloace alese pentru preamărirea lui Dumnezeu şi a sfinţilor Lui", a încheiat Preasfinția Sa.

Ca în fiecare an, şi în anul acesta 2017, Pastorala Sfântului Sinod la Duminica Ortodoxiei, citită și în toate lăcaşurile de cult din eparhia noastră, cheamă pe toţi slujitorii sfintelor altare şi pe toţi credincioşii să susţină, cu aceeaşi dăruire, colecta pentru Fondul Central Misionar. Acest fond are deja o istorie de mulţi ani şi a fost de mare folos, în anii anteriori, mul­tor comunităţi parohiale şi mănăstireşti din ţară şi de peste hotare, dar şi aşeză­mintelor social-filantropice ale Bisericii noastre. Banii care vor fi colectaţi anul acesta vor fi folosiţi, îndeosebi, pentru ajutorarea parohiilor misionare din mediul rural, izolate, în care locuiesc credincioşi vârstnici şi tot mai puţini, unde nu mai există alte instituţii, ci doar preotul a mai rămas să le fie de ajutor prin rugăciune şi prin faptele milostivirii creştine. De asemenea, vor fi sprijinite instituţiile social-caritative pentru copii, pentru vârstnici şi pentru credincioşii care sunt în grele suferinţe în spitale, pentru şcoli, familiile nevoiaşe cu mulţi copii, comunităţile româneşti din afara graniţelor ţării, care au mare nevoie de ajutor în păstrarea dreptei credinţe, a graiului nostru românesc, precum şi pen­tru zidirea ori dotarea lăcaşurilor de cult.

La final, Chiriarhul nostru a oferit preoților mai multe volume de cărți apărute la Editura Episcopiei Giurgiului și ultimul număr al Revistei Eparhiale.

Credincioșii prezenți au primit iconițe și revista „Familia Ortodoxă".