1 MARTIE - 180 DE ANI DE LA NAȘTEREA LUI ION CREANGĂ

01.03.2017 | Vizualizari: 301

Astăzi s-au împlini 180 de ani de la naşterea lui Ion Creangă, cunoscutul autor de literatură pentru copii.

Ion Creangă, unul din clasicii literaturii române, s-a născut la 1 martie 1837, din părinţi români: Ştefan a lui Petrea Ciubotariul din Humuleşti şi soţia sa Smaranda, în sătucul de lângă apa Ozanei „cea limpede şi frumos curgătoare", sat care a devenit, între timp, cartier al oraşului Târgu Neamţ.

Primii ani din viaţa scriitorului sunt descrişi cu o măiestrie deosebită şi un stil popular chiar de Creangă însuşi, în scrierea autobiografică „Amintiri din copilarie", partea cea mai cunoscută din viaţa scriitorului. Tăiatul porcului, La scăldat, Pupăza din tei, La cireşe, sunt întâmplări nemuritoare pentru generaţii întregi de copii, precum şi numeroasele povestiri şi nuvele, printre care „Capra cu trei iezi", „Dănilă Prepeleac", „Fata babei şi fata moşneagului", „Punguţa cu doi bani", „Inul şi cămeşa", „Moş Ion Roată şi Unirea", „Păcală", „Prostia omenească" şi „Ursul păcălit de vulpe".

Mai puţin cunoscută este ultima parte a vieţii lui Creangă trăită într-o bojdeucă şi prietenia lui cu poetul național Mihai Eminescu.