BISERICA ORTODOXĂ ÎL CINSTEŞTE, ASTĂZI - 23 FEBRUARIE, PE SFÂNTUL POLICARP, EPISCOPUL SMIRNEI

23.02.2017 | Vizualizari: 496

În ziua de 23 februarie, Biserica îl cinsteşte pe marele martir Policarp al cetăţii Smirna (sec I-II d. Hr), unul dintre cei mai preţuiţi martiri ai creştinătăţii.

Sfântul Policarp s-a născut în jurul anului 70 d.Hr. în cetatea Efesului (Asia Mică), în vremea împăratului roman Vespasian, din părinţi creştini, cu bună stare materială. Fiind perioada persecuţiilor împotriva creştinilor, părinţii săi au fost prinşi şi închişi.

Cu puţin înainte de a fi martirizaţi, aceştia l-au încredinţat pe fiul lor – despre care biograful său spune că s-ar fi născut chiar în închisoare – unei femei credincioase, numită Calista.

Încă din copilărie, Policarp s-a arătat foarte sensibil la suferinţele şi nevoile semenilor săi, pe care i-a ajutat cu milostenie de fiecare dată. Numele său – Policarp, înseamnă „cel cu multe roade”.

Sf. Policarp şi Sf. Ignatie Teoforul (martir pomenit pe 20 decembrie) au fost ucenicii Sfântului Apostol Ioan Evanghelistul. După trecerea la cele veşnice a episcopului Vucol, Sfântul Policarp a fost ales episcop al cetăţii Smirna (azi Izmir, în Turcia).

Păstorind vreme îndelungată, Sfântul Policarp i-a adus prin credinţa şi prin viaţa sa deosebită, pe mulţi păgâni la creştinism. În timpul împăratului roman Marcus Aurelius (161-180), un aprig persecutor al creştinilor, Sfântul Policarp a fost arestat şi, pentru că nu a renunţat la credinţa creştină, a fost ars de viu pe rug, la o vârstă înaintată.

Şi se ruga Sfântul Policarp, zicând: „Mulţumesc Ţie, Doamne, Dumnezeule, că, împreună cu mucenicii şi mărturisitorii Tăi, ai binevoit a mă rândui să beau paharul patimilor Hristosului tău şi să fiu părtaş al durerilor Lui, precum şi la învierea vieţii veşnice. Primeşte-mă ca pe o jertfă aleasă şi plăcută ochilor Tăi, pe care Tu singur ai văzut-o mai înainte şi ai aşezat-o aşa cum ai săvârşit-o, Dumnezeule adevărat, pe Care eu Te slăvesc, Te laud, precum şi pe Iisus Hristos, Fiul Tău, Arhiereul cel veşnic, cu Care se cuvine Ţie şi Sfântului Duh toată cinstea şi slava, acum şi pururea şi în vecii vecilor. Amin”.

Sfântul Irineu al Lyonului (pomenit de Biserică la 23 august), un ucenic al Sf. Policarp, ne-a lăsat o relatare scrisă despre viaţa şi martiriul sfântului, pe care o citează şi marele istoric creştin Eusebiu din Cezareea în a sa Istorie Eclesiastică.

TROPARUL SFÂNTULUI SFINŢIT MUCENIC POLICARP,

EPISCOPUL SMIRNEI (GLASUL AL 4-LEA)

„Şi părtaş obiceiurilor şi următor scaunelor Apostolilor fiind, lucrare ai aflat, de Dumnezeu insuflate, spre suirea privirii la cele înalte. Pentru aceasta, cuvântul adevărului drept învăţând şi cu credinţa răbdând până la sânge Sfinte Mucenice Policarp, roagă-te lui Hristos Dumnezeu să mântuiască sufletele noastre”.