ŞEDINŢA LUNARĂ A PREOŢILOR PROTOPOPIATULUI BOLINTIN

20.02.2017 | Vizualizari: 488

Astăzi, 20 februarie 2017, în sala „Sf. Constantin Brâncoveanu" a Centrului cultural pastoral „Gavril Drugănescu" a avut loc întâlnirea lunară a preoţilor din Protopopiatul Bolintin.

Cu acest prilej, Părintele Protopop Stuparu Emanuel Ioan a prezentat raportul de activitate pentru anul 2016, subliniind în mod deosebit activitatea misionar-pastorală, filantropică şi administrativă desfăşurată pe perioada întregului an. De asemenea, Preacucernicia Sa a subliniat faptul că activitatea realizată a fost rodul unei bune conlucrări între parohii, prin preacucernicii preoţi parohi, şi cancelaria protopopiatului.

În cadrul întâlnirii, s-au discutat mai multe probleme administrative şi au fost expuse temeiurile Centrului eparhial Giurgiu. Totodată, s-a adus în discuţie şi colecta pentru Catedrala Mântuirii Neamului, ocazie cu care preoţii au fost îndemnaţi să sprijine în continuare acest deziderat.

La final, toți cei prezenți au primit mai multe volume de cărti apărute la editura Episcpiei Giurgiului și ultimul număr al revistei eparhiale.

Toate aceste întruniri lunare îşi propun aflarea de soluţii la problemele pastorale ale preoţilor spre folosul duhovnicesc al tuturor credincioşilor.