SLUJIRE ARHIEREASCĂ LA PAROHIA „ÎNALȚAREA DOMNULUI” DIN MUNICIPIUL GIURGIU, ÎN DUMINICA ÎNFRICOȘĂTOAREI JUDECĂȚI

19.02.2017 | Vizualizari: 872

Astăzi, 19 februarie 2017, creştinii ortodocşi s-au aflat în Duminica Înfricoşătoarei Judecăţi sau a lăsatului sec de carne.

În biserica Parohiei „Înălțarea Domnului" din municipiul Giurgiu, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a fost săvârşită de Preasfinţitul Părinte Episcop Dr. Ambrozie, înconjurat de un sobor de preoți și de diaconi. Pentru bucuria duhovnicească a credincioșilor care au participat la Sfânta Liturghie, au fost aduse spre închinare de la Catedrala Episcopală din Mun. Giurgiu părticele din Sfintele Moaște ale Sf. Mare Mucenic Gheorghe și ale Sf. Mari Mucenițe Ecaterina.

În cuvântul de învăţătură rostit credincioşilor prezenţi, Chiriarhul nostru a explicat principalele învăţături desprinse din pericopa evanghelică, subliniind faptul că înfricoşătoarea judecată reprezintă confruntarea istoriei şi a omului cu Dumnezeu, la sfârşitul veacurilor, când întreaga lume va fi adusă sub autoritatea lui Dumnezeu. Pentru unii, a continuat Preasfinţia Sa, judecata va fi un act de binecuvântare şi de mulţumire, iar pentru alţii va fi un act de osândă. Judecata este atributul lui Hristos, ca Judecător, care va judeca pe oameni şi faptele lor, răsplătind fiecăruia după felul faptelor. Căci „toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de Judecată al lui Hristos , ca să ia fiecare după cele ce a făcut prin trup, ori bine, ori rău" (II Cor. 5,10).

Totodată, Preasfinţia Sa a îndemnat credincioşii să se roage mai mult, împletind rugăciunea cu fapta milostivă:

„Ziua de astăzi ne aduce aminte de judecata finală la care vom lua parte cu toţii. Să-l rugăm pe Mântuitorul Hristos Dreptul Judecător, să aibă milă atunci, iar noi să ne străduim în toate zilele vieţii noastre să lucrăm la lumina poruncilor Domnului pentru ca să ne putem învrednici să dăm răspuns bun la Judecata Fiului Omului".

La final, Preasfinţia Sa a dăruit parintelui Sabin Mâț, consilier adminstrativ al eparhiei noastre și parohul bisericii, mai multe volume de cărți apărute la Editura Episcopiei Giurgiului, iar preoților prezenți le-a oferit ultimul număr al Revistei Eparhiale. De asemenea, credincioșii au primit pblicația „Familia Ortodoxă" și iconițe.