TAINA SFÂNTULUI MASLU LA PAROHIA SLOBOZIA DIN PROTOPOPIATUL GIURGIU

04.02.2017 | Vizualizari: 649

Vineri, 3 februarie 2017 , în biserica Parohiei Slobozia cu hramul „Sf. Mare Mucenic Gheorghe” din Protopopiatul Giurgiu a avut loc la ceas de seară slujba Sfântului Maslu de obşte la care au participat mai mulți credincioşi. Din soborul de slujitori care a săvârşit această slujbă au făcut parte părintele Sabin Mâț, consilier administrativ al Episcopiei Giurgiului, părintele protopop Puflea Nicușor, părintele Marian Ciocănel, parohul Catedralei Episcopale, părintele Nidelcea Ionel Cristian, parohul bisericii-gazdă, și părintele Lungu Alexandru, slujtor al acestei biserici. La final, au avut loc rugăciuni de binecuvântare a credincioşilor şi a prinoaselor aduse de ei cu prilejul acestui ceas de bucurie duhovnicească.

Părintele protopop Puflea Nicușor a ţinut un cuvânt de învăţătură despre importanţa rugăciunii şi a faptelor bune în această perioadă de pregătire pentru întâmpinarea Sfântului și Marelui Post. „În această perioadă de bucurie duhovnicească, să avem puterea de a ne ridica şi să pregătim untdelemnul postului ce se apropie, și să stăruim în cele duhovniceşti, în tot ceea ce este frumos şi plăcut lui Dumnezeu cu nădejdea că Hristos ne va primi la El pe noi toţi“, a spus pr. protopop Puflea Nicușor.

În încheiere, părintele Nidelcea Cristian a mulţumit părintelui protopop pentru prezenţa la această slujbă, precum şi tuturor celorlalţi fraţi preoţi care împreună cu credincioşii lor s-au rugat şi s-au bucurat la acest moment liturgic şi misionar, subliniind importanţa împreunei-slujiri şi a conlucrării dintre preoţi şi credincioşi pentru toate activităţile misionar-liturgice şi sociale.