SLUJIRE ARHIEREASCĂ ÎN BISERICA PAROHIEI COLIBAŞI, PROTOPOPIATUL HEREŞTI, LA SĂRBĂTOAREA ÎNTÂMPINĂRII DOMNULUI

02.02.2017 | Vizualizari: 785

Astăzi, 2 februarie 2017, în ziua Slăvitului Praznic al Întâmpinării Domnului, Preasfinţitul Părinte Ambrozie, Episcopul Giurgiului, înconjurat de un ales sobor de preoţi şi diaconi, a săvârşit Sfânta Liturghie Arhierească în biserica Parohiei Colibaşi din Protopopiatul Herești.

Pentru bucuria duhovnicească a credincioşilor, au fost aduse de la Catedrala Episcopală din Giurgiu părticele din moaştele Sfintei Mari Muceniţe Ecaterina şi ale Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, care au fost aşezate spre închinare într-un loc special amenajat în interiorul sfântului locaş.

În cuvântul de învăţătură rostit credincioşi prezenţi, Întâistătătorul eparhiei noastre a vorbit despre semnificaţia duhovnicească a evenimentului aducerii Pruncului Iisus la templu, la 40 de zile după naştere, spre a fi închinat Domnului. Prin glasul bătrânului Simeon, a arătat Preasfinţia Sa, se întâlnesc, în templu, Legea veche a slovei, cu Legea cea nouă a Duhului Sfânt.

Acest mare praznic însă nu se referă doar la Taina de veacuri a Vechiului Testament şi la împlinirea întâlnirii dreptului Simeon cu Mântuitorul lumii, ci are menirea de a ne arăta locul unde noi Îl putem întâmpina real pe Dumnezeu, şi anume în sfânta Biserică şi în rugăciune, a arătat Preasfinția Sa.

După Sfânta Liturghie, a fost săvârșită o slujbă de pomenire pentru ctitorii sfântului locaș trecuţi la cele veşnice.

La final, Preasfințitul Părinte Ambrozie a oferit preoților slujitori câte o reverendă, împreună cu mai multe cărți și albume apărute la editura eparhială, iar credincioşilor prezenţi astăzi la Sfânta Liturghie le-a dăruit iconiţe cu chipul Maicii Domnului și ultimul număr al revistei „Familia Ortodoxă".