ÎNTÂLNIREA DUHOVNICEASCĂ „POSTUL, RUGĂCIUNEA ȘI MILOSTENIA-TREPTE DUHOVNICEȘTI SPRE DESĂVÂRȘIRE” LA PENITENCIARUL DE MAXIMĂ SIGURANŢĂ DIN GIURGIU

01.02.2017 | Vizualizari: 374

În ziua de 1 februarie 2017, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Dr. Ambrozie, Sectorul Social al eparhiei noastre a organizat în cadrul programului „DRAGOSTE PENTRU APROAPELE”, întâlnirea duhovnicească cu titlul „Postul, rugăciunea și milostenia -trepte duhovnicesti spre desavarsire”, la Penitenciarul de maximă siguranță din Giurgiu.

Evenimentul a debutat cu săvârşirea Acatistului Mântuitorului nostru Iisus Hristos, după care au urmat rugăciunile de multumire și cititrea rugăciunilor pentru toata boala și neputința pentru persoane prezente, la finalul cărora mulți dintre ce privați de libertate au ținut să mulțumească preoților pentru vizita în capela penitenciarului cu hramul „Sfinții Apostoli Petru și Pavel".

La această activitate au participat, alături de părintele capelan Bălaşa Teodor, și părintele Ștefan Valentin, consilier social al Episcopiei Giurgiului, părintele Nicușor Puflea, protopop al Protopopiatului Giurgiu, parintele prof. Mihai Visoiu și parintele Stefan Moisei.

În continuare, preoții prezenți au ținut câte un cuvânt de învățătură persoanelor lipsite de libertate. care au participat la acest eveniment, iar la final, toți cei prezenţi au primit din partea Chiriarhului nostru, cărți duhovnocești, metanii, revista „Familia Ortodoxă” și icoane.

Vizita a continuat într-una din secțiile penitenciarului, preoții mergând și binecuvântând deținuții, încurajându-i să treacă mai ușor peste aceasta perioadă grea a vieții lor, purtând discuții și oferindu-le sfaturi duhovnicești potrivite fiecărei persoane private de libertate.