POPAS DUHOVNICESC ÎN DUMINICA A 17-A DUPĂ RUSALII LA CATEDRALA EPISCOPALĂ DIN MUNICIPUL GIURGIU

29.01.2017 | Vizualizari: 749

În Duminica a 17-a după Rusalii, 29 ianuarie 2017, numeroși credincioşi giurgiuveni au participat la slujba de la Catedrala episcopală „Adormirea Maicii Domnului" din municipiul Giurgiu. Sfânta Liturghie a fost oficiată de Preasfinţitul Părinte Ambrozie, Episcopul Giurgiului, alături de un sobor de preoţi şi diaconi.

În cuvântul său de învăţătură, Chiriarhul nostru a evidențiat exemplul de credinţă puternică şi de rugăciune stăruitoare al femeii cananeence, despre care ne-a vorbit Sfântul Evanghelist Matei, în pericopa citită astăzi, la Sfânta Liturghie.

„Pentru a avea parte de ajutorul lui Dumnezeu, se impune ca, atunci când ne adresăm Lui în rugăciune, cerându-I ceea ce credem că ne este de folos pentru viața pământească, să o facem cu credinţă puternică și statornică. Mântuitorul Iisus Hristos, apreciind smerenia și stăruința în rugăciune, întemeiate pe o credință neîndoielnică, a lăudat-o pe cananeancă, zicându-i: «O, femeie, mare este credinţa ta; fie ție după cum voiești» (Matei 15, 28), împlinindu-i, totodată, cererea de a-i tămădui fiica", a arătat Preasfinția Sa.

Mesajul Evangheliei de astăzi pe care se cuvine să-l reținem este acela că Mântuitorul Hristos, pe lângă credință, apreciază rugăciunea stăruitoare, adică pe aceea făcută cu insistenţă, însă nu pentru că nu ne-ar auzi, ci pentru că doreşte să ne ţină într-o permanentă legătură spirituală cu El", a precizat Preasfinţitul Părinte Episcop Ambrozie.

Răspunsurile liturgice au fost date de Corala „Harfa Dunării" a Catedralei episcopale, dirijată de domnul prof. Gheorghe Nițescu.

La final, toți cei prezeneți s-au putut închina la părticele din moaștele Sf. Mare Mucenic Gheorghe, părstrate în Catedrala episcopală din municpiul Giurgiu, după care au primit ultimul numar al revistei „Familia Ortodoxă".

În continuare, Întâistătătorul eparhiei noastre a vizitat Schitul „Sf. Nicolae" din orasul Giurgiu, unde le-a ținut celor prezenți un cuvânt de învățătură.