SFÂNTA ŞI MAREA VINERI

14.04.2017 | Vizualizari: 615

În Vinerea din Săptămâna Patimilor, facem pomenirea morţii şi îngropării Mântuitorului nostru Iisus Hristos.

Fiul lui Dumnezeu a murit pe cruce, însă, moartea Sa nu este drum spre stricăciune, deoarece ea cuprinde în sine începutul invierii.

Nu avem momente succesive, moarte şi apoi înviere, ci avem parte de simultaneitatea prezenţei lui Dumnezeu. Nu întâmplător, Prohodul Domnului începe prin cuvintele: „În mormânt, Viaţă, pus ai fost, Hristoase!". Pentru că El este Viaţa, piatra nu mai rămâne peste mormântul Său, semn că el este gol.

În Vinerea Mare, la Vecernia săvârşită dimineaţa, se scoate Sfântul Epitaf în mijlocul bisericii.

Credincioşii vin şi se închină şi sărută Epitaful. Apoi trec pe sub masă pe care este pus Epitaful, gest care simbolizează că moartea noastră va fi doar o trecere.

Paradoxal, venim să prăznuim moartea şi îngroparea Domnului şi prin aceasta ne împărtăşim de viaţă.