SF. MARE MUCENIC TEODOR TIRON ESTE SĂRBĂTORIT MÂINE, 17 FEBRUARIE, ÎN BISERICA ORTODOXĂ

16.02.2017 | Vizualizari: 683

Sfântul Mare Mucenic Teodor Tiron a trăit la sfârşitul secolului al III-lea şi începutul secolului al IV-lea. El s-a născut în Siria şi a fost ostaş de seamă în armata romană în legiunea Tironilor formată din ostaşi tineri (de aici şi numele de Teodor Tiron ce-l poartă) sub conducerea generalului Vringa.

Sfântul comanda o cohortă de 893 de ostaşi, cei mai buni dintre toţi ostaşii legiunii (care număra peste 5 000 de soldaţi), aceştia se numeau margariţi (adică tari şi puternici).

În toamna anului 304 legiunea a fost mutată din Siria în Amasia, capitala Pontului, oraş aşezat la 85 de km de Marea Neagră. La ceva timp după aşezarea în Amasia legiunea a primit ordin ca toţi ostaşii să aducă jertfă zeiţei Cibela.

Totodată, era un mod prin care se verifica şi credinţa ostaşilor, împăraţii voind să cunoască în ce măsură pătrunsese creştinismul în rândurile armatei.

La o mare sărbătoare a păgânismului legiunea s-a îndreptat spre templul din mijlocul cetăţii.

Sfântul Tiron mărturiseşte că este creştin în faţa comandantului Vringa care îl sfătuieşte, fiind unul dintre cei mai valoroşi ostaşi, să renunţe la credinţa în Hristos şi să jertfească idolilor şi i s-a dat chiar şi un timp de gândire. În acea noapte Sfântul Teodor a incendiat templul zeiţei Cibele, a fost descoperit şi dus înaintea guvernatorului Puplie. A rămas statornic în credinţă şi de aceea a fost ars.

După trecerea sa la Domnul a fost cinstit din ce în ce mai mult prin numeroasele minuni care s-au săvârşit la mormântul lui şi prin Bisericile ridicate în numele lui. Ilustra Evsevia, o credincioasă creştină din Evhaita a cumpărat moaştele Sfântului şi le-a dus în patria ei.

În secolul al XII-lea, moaştele Sfântului Mare Mucenic Teodor Tiron au fost mutate din Evhaita la Brindisi, în Italia.

Sinaxarul amintește de o minune a Sfântului Teodor, petrecută în vremea împăratului Iulian Apostatul (361-363), când acesta dorind să-i batjocorească pe crestini, a dat ordin guvernatorului orașului Constantinopol să stropească toate proviziile din piețele de alimente cu sângele jertfit idolilor, în prima săptămână a Postului Mare.

Sfântul Teodor Tiron, apărându-i în vis Arhiepiscopului Eudoxie, i-a poruncit acestuia să-i anunțe pe creștini să nu cumpere nimeni nimic din piața, ci să mănânce grâu fiert cu miere (coliva).

În amintirea acestei întâmplări minunate, Biserica Ortodoxă sărbătorește anual pe Sfântul Mare Mucenic Teodor Tiron, în prima sâmbată a Postului Mare, cunoscută și sub numele de Sâmbata Sfântului Teodor sau a colivelor.

În Episcopia Giurgiului mâine, 17 februarie, biserica Mănăstirii „Izvorul Tămăduirii" din cadrul Centrului Cultural Pastoral „Gavril Drugănescu", Protopopiatul Bolintin, îşi va sărbători hramul. De asemenea, biserica Parohiei Walter Mărăcineanu din Protopopiatul Mihăilești își va cinsti ocrotitorul.

TROPARUL SFÂNTULUI MARE MUCENIC TEODOR TIRON (glasul al 4-lea)

„Mari sunt faptele credinţei! În izvorul văpăii ca într-o apă de odihnă Sfântul Mucenic Teodor s-a bucurat. Că în foc cu totul fiind ars, ca o pâine plăcută Preasfintei Treimi s-a adus. Pentru rugăciunile lui, Hristoase Dumnezeule, mântuieşte sufletele noastre". Amin!